• Ваканционен портал за Несебър, Слънчев бряг и Южното Черноморие
Максим МОМЧИЛОВ: НЕ СИ СЪЗДАВАЙ ИДОЛИ!

Максим Момчилов
Сподели:
28 Декември 2015, Понеделник

Уважаеми посетители и читатели на „Несебър медия”, предоставяме ви едно изключително искрено и силно интервю на известната журналистка, поетеса и телевизионна водеща Юлия Пискулийска с несебърския журналист Максим МОМЧИЛОВ, публикувано в последната и книга с интервюта на известни мъже у нас и по света 


В духа на Коледните и новогодишни празници, екипът на „Несебър медия” поздравява нашият автор, най-силното перо на Несебър  и международно признат журналист Максим Момчилов с пожелания за нови творчески успехи, здраве и щастие през новата година!          

Максим МОМЧИЛОВ* - гл.редактор на вестник „Слънчев бряг прес”:

НЕ СИ СЪЗДАВАЙ  ИДОЛИ

Интервю на Юлия Пискулийска

-Преходът отказа мнозина от идеята да издават вестник. Ти не се отказа, напротив. Преодоля и плена на „Слънчев бряг”, и трудностите. Направи от вестника трибуна, информационен център, даде възможност на съгражданите си да изразяват позициите си, да четат компетентни анализи...Как успя?

- Специално при мен се получи съвпадение между хоби и професия, което с времето ставаше все по - припокриващо се.А успяването във вестникарството е свързано преди всичко с пари и сметки.

- Винаги съм имала усещането, че си щастлив – имаш семейство, което изглежда единно, имаш деца, които преследват упорито целите си, печелят конкурси, борят се за своето място под слънцето...На каква цена човек може да бъде щастлив – или е въпрос на късмет?

- Отговорът за семейството е единство в многообразието.Що се отнася до щастието,не смятам, че то може да е късмет.Изключвайки онова състояние,произтичащо от „да ти се падне шестица,или джак потаот тотото” или голямата печалба от лотарията, което повече или по-малко има краткотраен ефект. За мен щастието е свързано с удовлетворението от това да правиш нещо, което обичаш, да обичаш нещо и някого и да ти се случва това, за което се надяваш.А цената? Тя би могла да бъде съизмерима с антипода на щастието, какъвто се явява нещастието.

-Несебър не е родното ти място – от Айтос си. Много воеводска е фамилията ти. Какво знаеш за рода си, за предците си, кои са твоите родители, връщаш ли се в родното си място – и като гостенин ли, или все едно, че никога не си го напускал?

- От 15-годишна възраст не живея постоянно в Айтос, но чувствам и смятам, че никога не съм го напускал родния си град.Покрай професията си, която упражнявам от 1988 г. ми се случва да пътувам в страната и в чужбина и на най-различни места съм се натъквал на присъствие на айтоски граждани, които изпитват същото. Родителите ми, родени в две села на бившата Айтоска околия, също са се запознали и са заживели в Айтос от началото на 50-те години.Там са си съградили дом, в който съм се родил аз и по-малкия ми брат.В историята на родата няма нищо особено.Изследвал съм я до прапрадеди . Родителите на баща ми произхождат от малоазийските българи.Техните предци са се преселили преди това в Одринска Тракия, а на майка ми-от село в Айтоска Стара планина, което вече не съществува.  

- На кого си кръстен? В твоя род спазват ли се традициите да се поднови името на близък човек?  Как се казват родителите ти? Един случай, който би ни „запознал” с тях.

- Фамилията ми, както и името ми не са воеводски.Получаването на името Максим е комбинация от първите букви на дядо ми Момчил и баба ми Минка, като влияние е оказало и именуването с руски имена по онова време.Макар че самото име не е руско. Доскоро не бях обръщал внимание, докато не ми казаха, че името и фамилията ми  означават и максимум момче. Баща ми Васил, който почина през 1979 г. на 56 г. бе стопански и партиен деятел в община Айтос, а майка ми Желязка, родена през 1929 г., живееща понастоящем в Айтос, е изслужила стажа си за пенсия като дългогодишен счетоводител в потребителска кооперация.

- Как приемаш разочарованията?

- Много рядко съм се лъгал във взаимоотношенията си с хора, така че не съм преживявал кой знае какви разочарования в личен план за да отговоря как ги приемам.Накратко, със символична доза горчивина в самооценката.

-Инициативен си. Това може да се види и от страниците на вестника, и от редица събития, предизвикани от теб. Това е един непрекъснат галоп. Не е ли уморително да бъдеш винаги подчинен на задача, на идея, на предизвикателство?

- Цаката на вестникарската работа, която включва и издателската и писателската е, да свикнеш да работиш в режим на претоварване, а той от само себе си води до разтоварване.А оттам, и до пресяване и сортиране на задачите по /мало/важност. За мен това никога не е било в галоп, а в унисон с максимата ” Бързай бавно”.  

-Най-трудният момент от живота ти.

- В личен план той е само един.Когато през 1995 г. трябваше да държа по-малкия си син в ръце при контролното теглене в софийската болница „Св.Ана”. Процедурата за дозата на пълната му упойка бе такава, че за установяване на неговото тегло първо ни претеглиха заедно, а след това само мен, изваждайки моето тегло от общото. И това тогава бе болница за чуждестранни граждани. Слава богу, всичко мина безпроблемно. Но на никого не пожелавам при подобна ситуация да му се налага да чака пред операционната.

-Как се запозна с Мара? Как създавахте своя дом? Как въобще се срещат различните вкусове, различните стилове на живот – или при вас всичко се движеше в една посока?

- Запознанството и задълбочаване на първоначалните ни отношения може да се сложи под шапката „Служебен романс”. Преди 30-тина и повече години в Несебър бе открит Общински пионерски дом, над който по стечение на обстоятелствата бе поет патронаж от Районен пионерски дом -Айтос. В него от самото му начало заработи и Мара, и така от среща на среща и от дума на дума събитията следваха естествения си развой.Тя премина на друга работа, аз пък си „намирах” работа в Несебър и така до лятото на 1987 г., когато сключихме брак. С помощта на родителите ни си построихме жилище по стопански начин – със собствени сили и средства.Родиха ни се две момчета, като тежестта по отглеждането им падна върху майка им. Единият ни син завърши право в Софийския университет и вече е практикуващ адвокат в столицата.Другият е на път да завърши същата специалност. С течение на времето, запазвайки индивидуалността си, част от вкусовете между нас двамата станаха общи, други си остават различни. Но това никога не е било повод за междуличностни конфликти. Стилът на живот и за двамата е сходен, тъй като за разлика от по-голямата част хора в Несебър ние и двамата сме системно работещи. Особеното е, че при мен има хроничен дефицит на свободно време.

- Как би разчел понятието „идеал”?

- Преди всичко, като абстрактно.Във всекидневието бих го приравнил с „ценност”, което има по-практическо съдържание.

-В един град като Несебър, неголям, но съсредоточаващ много хора поради характеристиката си на курорт, какво е мястото на интелигенцията? Самата тя какво представлява, как общува, как се изявява – и как останалите я възприемат?

- Цикличността на живота в туристическа дестинация като Несебър е редуване на три периода. Пред сезон- сравнително кратък, активен сезон- все по-скъсяващ се и, след сезон - най-дълъг, в който по-голямата част от жителите на общината волю или неволю бездействат. Казано с други думи, начинът на живот варира от долче вита до долче фар ниенте. Това не се отнася за учителската интелигенция, която формално е най-системна и се труди целогодишно.Тя заедно с читалищните формации оживява от време на време духовната атмосфера в несебърската община. Едно от най-духовните места е галерията на Дружеството на несебърските художници, където периодично се организират изложби, притегателен център за ценители  на изобразителното изкуство. И не само.

- На кого разчиташ – в живота, в професията?

- В живота, преди всичко на семейството,в широкия и тесен смисъл на думата. И на изпитан кръг верни приятели. В професията - на професионализма, и на журналистическата солидарност.

- Кое от многото ти пътувания в чужбина има особен знак за теб? Защо?

- Пътувал съм в Европа,Азия и Африка,но ще изтъкна само едно служебно пътуване. Тъй като с течение на времето то се оказа с по-значими обществени последици. Веднага след завършване на философския факултет на  СУ „Св.Климент Охридски” започнах работа като директор на Районен пионерски дом-Айтос,тогава методически център за 41 училища от общините Айтос и Руен. Имах възможност да работя с екип от професионалисти. Работата ми бе оценена по достойнство и след само две години лагерен стаж в Международния детски комплекс край Равда, бях включен в представителна група от Бургаска област за лагеруване в международния лагер „Дружба”- недалеч от Храдец Кралове, ЧССР.Благодарение на създадените контакти там се стигна до договори за лагерен обмен, който първоначално включваше по 20 деца, а впоследствие достигна 100. По моя инициатива се сключиха договори между общинските  комитети на комсомола от Айтос и околия Наход,в които страна стана и Несебър.Започна обмен на групи за младежки бригади  и групи за почивка на разменни начало, като обменът достигна 200 души годишно. На толкова го оставих, когато през 1988 г. се преместих да живея в Несебър.Контактите между учениците и младежите от онова време продължават и понастоящем.     

- Не съм те чула да се оплакваш. Всичко ти е наред – или оттласкваш проблемите с толкова познатата ми ироничност, с усмивка?

- Няма как всичко да е наред, както се пее в рефрена на онази песен на Васил Найденов. Работата в медия,по самата си същност създава проблеми, по-големи или незначителни. Преодоляването им,макар че понякога се задълбочават, наистина могат да обогатят чувството ти  за хумор, а и за самоирония.

-Пишеш книги. Няколко думи за тях, за смисъла на написаните думи – като свидетелство за определено време, определени хора.

- Първата ми книга „Приписки към Времето” излезе от печат през 2006 г. Написах я по лични вътрешни подбуди. Тя е публицистична по съдържание и включва доминиращо вестникарски текстове, заради което бе квалифицирана като вестник, превърнал се в книга. Подобен род книги съдържат свидетелства  и хроники за „отлетялото” време.Със сигурност те нямат бъдеще, но и няма как да нямат продължение. Не очаквах, но първата рецензия на доктора по философия Пеньо Костадинов бе озаглавена : „Нравствено-естетически асоциации, предизвикани от „Приписки към Времето”. И идва един момент, след който идва ред  и на издаването в книга на рецензиите за книгата.

-Никога не съм те питала как стигна до журналистиката. „Прескочи” ли някой друг интерес? Случвало ли ти се е да се срамуваш, че си журналист – и ако си сред непознати хора, да премълчиш професията си?

-Не съм прескочил друг интерес.В случая става въпрос за пренасочване. Идвайки да живея в Несебър желанието и  намерението ми бе започна работа в откриващата се лаборатория за изследване на детската личност в Националния детски комплекс-Равда. Завършил съм специалността „Педагогика” в Софийския университет,а през 1983 г. ми бе присъден IIклас квалификация на Института за усъвършенстване на ръководни кадри в образованието-Горна Баня. Проектът за лабораторията обаче не получи реализация, а аз така или иначе, като номенклатурен кадър, бях назначен за зав.сектор „Информационно-социологически” в тогавашния Общински комитет на БКП. Бях на тази длъжност за кратко,след което бях назначен за главен редактор на несебърския вестник „Слънчев бряг”.През  периода 1990-1992 специализирах „Периодичен печат” във ФЖМК на софийския университет „Св.Климент Охридски”. След т.н.демократични промени през 1989 г. вестникът остана без издател, а от 2002 г. изданието  стана интелектуална собственост на несебърската фирма „МараМ”, която е негов издател и понастоящем. Нямал съм основание да се срамувам,че работя като журналист или пък пред непознати хора да премълчавам професията си.Напротив.

- Какви книги четеш? Кои книги на книжния пазар би отминал? Кои биха те спрели?

- С течение на времето се сдобих с цялата колекция от поредицата „Философски наследство”, която препрочитам периодично.Събрал съм и книгите на нобеловите лауреати за литература за последните 30-тина години.През последните 3-4 години се превърнах в читател-заложник на книги от южноамерикански автори. Имам и една дълга лавица с поетични книги от български и чуждестранни автори.От чешките автори един от любимците ми е Милан Кундера, друг е Ярослав Сайферт.И Ярослав Хашек, разбира се.Но по-добре е да спра да изброявам. В последно време загубих навика си да влизам в книжарници, но в София винаги, без изключение, минавам през книжния пазар на пл.”Славейков”,а и през антикварните магазини за книги. И през книжарниците на Университета,както и през книжарницата на БАН. Там, до лавиците или на сергиите, човек би могъл да се спре,според мен, заради всяка една книга.Изборът и поръчката на книги, които биха могли да ме заинтересуват правя по интернет чрез Книжна поща.

-Не знам какво е свободното ти време. Как го разделяш между другите си интереси – след като и журналистиката, и обществената ти работа  заемат доста от територията му?

- Нямам свободно време.До такава степен, че да мога да изляза в отпуск.И това е така от близо 30 години.

- Морето в живота ти. Казват, че хората, които обитават бреговете му, не намират време да стигнат до него...

- Откакто живея в Несебър,а и далеч преди това, съм чувствал потребността от общуване с морето.Мога да кажа,че се чувствам част него, и ми се иска, и то да ме чувства като част от себе си.Подобни „чувства” започнаха да ме обсебват след „монтажа” на първата тазобедрена става в тялото ми преди 4 г.За което като рехабилитация ми препоръчаха да ходя до колене в морето поне по 3-4 км./дневно.А също- и плуване. Сдобих се с крачкомер и на първата година след трансплантацията на изкуствената става, за 67 дни през лятото прецапах 268 км и преплувах 43 км в несебърския залив. Същото се повтори и след втората трансплантация на тазобедрена става до степен на моменти да се чувствам като земноводен.Това за морето в чисто личен план. А иначе има една мисъл, приписвана на Йоан Екзарх: „Морето сближава всичко далечно”. В живота на сушата до морето се редуват посрещания и изпращания, цикли, на които стават подвластни и такива сухоземни хора като мен самия.

-Личностите, които са значими за теб. Кои са?

-По-горе стана дума за понятието „идеал”. Ако става въпрос за „личности- идеал”, аз нямам такива. Нямах такива и преди посещението на Светите места в Израел, откъдето след полагането на изпит се завърнах като хаджия. В подготовка за пътуването обаче,а и след това, за известно време се пристрастих към четенето на тематична религиозна литература. Та един от религиозните постулати, фигуриращ като втората Божия заповед гласи: „Не си създавай идоли”, респективно, не бъди идолопоклонник. Мисля, и съм убеден, че не е необходимо човек задължително да бъде вярващ, за да се съобразява с цитирания постулат.

- Прощава ли се човек с мечтите си? Или винаги са с него?

- Смятам,че мечтите се раждат от безделието и от безперспективността. За мен по-важно е планирането, а не мечтаенето.    

* Максим Момчилов е гл.редактор на вестник „Слънчев бряг прес”. Завършва Философския факултет на Софийския  университет “Св.Климент Охридски”.По време на следването си 1975-1979 се е дипломирал и във факултета за подготовка на лектори в същия университет със специалност ”Философия и социология”.През 1990-1991 специализира “Периодичен печат” във Факултета по журналистика и масови комуникации. През 1990 е приет за член на Съюза на българските журналисти,а в периода 1991-1993 е избран за зам.председател на Дружеството на журналистите-кореспон денти-Бургас.Главен редактор е на вестник “Слънчев бряг” 1988-2001,а от 2002 – и на “Слънчев бряг прес”. Включен е в биографично-информационния справочник “Кой кой е в елита на Бургас и региона 1996-1997” и биографичния справочник “Кой кой е в България-1998”.През 1998 е удостоен със сертификат на Европейския център за обучение и квалификация-София по програмата за овладяване на компютърни технологии,а през 2002 получава сертификат на РААБЕ-България по програмата “Протокол и етикет в българската община”.Сътрудничи на най-голямата вестникарска групировка “Вълтава прес”-Чехия за България 2002-2003. Удостоен с почетна грамота от УС на Националната асоциация на председателите на общински съвети в България за последователно отстояване доверието на гражданите и издигане авторитета на местната власт. През 2004 е удостоен с Гран при за журналистика на Международния журна листически фестивал “Вяра.Надежда,Любов”-Украйна и бронзовата статуетка “Veritas” за принос към развитието на независимите медии в България. Избран е за член на АБУЖЕТ-българската структура на ФИЖЕТ-със седалище в Париж, и е един от деветимата български журналисти,членуващи в организацията, обединяваща писатели и журналисти, пишещи по въпросите на туризма-2006.През същата година става учредител и на регионалния клуб “Журналисти против корупцията”-Бургас. Академията за лидери с принос за развитието на страната към Европейския форум на експертите го удостоява със Сертификат за притежаване на Златния знак на форума, даващ му официален статут на експерт с висок престиж и обществено признание в областта на медиите и развитието на българската култура- 2006. За отстояване на свободата на словото,за дългогодишна публицистична дейност и за творчески постижения, през 2012 е удостоен със „Златното перо” на Съюза на българските журналисти.

 

В категории: Светска хроника , Актуално
Сподели:


Коментари
1 коментара
Добави коментар
Добавете коментар
Вашето име:
Моля, въведете Вашето име
Коментар:
Моля, въведете Вашият коментар
Защитен код:
Моля, въведете защитния код
 
1.
Браво!
29.12.2015 09:41
Рейтинг:
1
Браво!!! Много хубаво интервю, стига е вземал интервюта само Максим , аааа така да разкаже и той за себе си-много искрено интервю!Браво Максим!





Димитър Янков ( 2 април 1952 – 9 май 2007 )

    "Несебър медия" е посветен в памет на големия несебърски общественик и доайен на съвременния български туризъм Димитър Янков/ 1952-2007г./, обявен посмъртно за Почетен гражданин на гр.Несебър. 
     Димитър Янков отдаде целия си живот за развитието на туризма и просперитета на Община Несебър. Работил е в туризма още от ученическа възраст. Завършва магистратура по „Икономика и управление на туризма”. Специализира  висш корпоративен мениджмънт в Токио и е учредител на Българо-японското дружество в България. Участва в Управителния съвет на Националния съюз на туристическата индустрия и в Управителния съвет на Националния борд по туризъм в България. Като общински съветник в Общински съвет-Несебър от 1999 г. до 2003 г. е председател на Постоянната комисия по икономика, финанси и бюджет. От 2003-та година до трагичната си смърт на 9 май 2007 г. той е председател на Общински съвет-Несебър, като още от началото на своя мандат дарява цялата си заплата за благотворителност и спонсориране на млади таланти от общината. Основател е на несебърската фондация „Европейски инициативи”, чиято общественополезна дейност продължават днес  неговите потомци. 
      Несебър, Слънчев бряг и българският туризъм  днес нямаше да са същите без Димитър Янков. Той е човекът, който пръв промени хотелския облик в най-големия български курорт и показа напрактика какво е модерен туризъм.  Димитър Янков бе туристически предприемач с голям размах и в мисленето, и в идеите, и в тяхната реализация. Той бе стожерът и защитникът на местните хора от Несебър и на местните интереси на Несебър в туризма в жестоките години на прехода. Като председател на Общинския съвет и като дългогодишен общински съветник,  Димитър Янков категорично отстояваше местните интереси и каузата на Несебър, независимо какво ще му струва. И го правеше не за заслуги, а защото обичаше Несебър и хората, имаше силно чувство за справедливост и достойнство и голямо човешко сърце. И защото бе истински лидер! 
      Димитър Янков не само положи основите на модерния облик на българския туризъм, той промени със същия замах и местното самоуправление на Несебър към действеност и откритост. Янков не се боеше да критикува. Янков посочваше проблемите в прав текст, търсеше и намираше тяхното решение. Янков виждаше далеч напред пътя на развитието на Несебър и ролята на местното управление за осигуряване на висок жизнен стандарт за  жителите на общината. Той начерта перспективите пред Несебър и туризма чрез приоритетно изграждане на инфраструктурата на територията на цялата община. 
     Янков мислеше и действаше в глобален мащаб без да жали сили и енергия. Никога не се страхуваше да изрази пред хората и пред медиите открито и честно своето мнение и своята позиция по най-парливите въпроси на деня. 
      Неговият дух ще бъде вечно жив, защото устремът на Димитър Янков към развитие и просперитет е вграден в днешния дух на Несебър: най-проспериращата, най-бързо развиващата се икономически община и безспорен туристически лидер на България и в Европа!

С дълбок поклон пред светлата памет на големия човек, големия туристически авторитет и големия общественик на Несебър-Димитър Янков!

От Фондация „Европейски инициативи-Димитър Янков”-Несебър 


  
Спомени и цитати за Димитър Янков от книгата в негова памет „In Memoriam”: 

ТОЙ БЕШЕ ЧОВЕК НА ДЕЙСТВИЕТО

      Има едни хора,чиято стихия е в действието и действането, в правенето, в  промяната.Такъв беше Димитър Янков. Все още не мога да свикна с мисълта, че той вече не е между нас. Той беше широко скроен човек, едромащабен и в същото време общодостъпен за хората. Един от крупните хотелиери в Слънчев бряг и в българския туризъм, въобще. От тези хотелиери, които са не само собственици-инвеститори, а работещи и развиващи бранша, виждащ и разбиращ нещата в тяхната взаимна връзка и перспектива.
И като човек от бранша и като председател на Общинския съвет, на него не трябваше да му се обяснява много или надълго и нашироко. Казваше му се проблема и той се разрешаваше-в Общинския съвет, или по друг начин-в съкратен срок. Янков беше един от малцината, които осъзнаваха, че за да върви и се развива твоя хотел, трябва да се развива и инфраструктурата около него и до него.
Няма как да бъде забравено, че благодарение на неговите решаващи намеси и отстояване на позиции развитието на инфраструктурата в западната зона на комплекса и тиловите селища придоби приоритетно значение за Общината,отрегулираха се и проблемите с такса-смет и курортната такса. Години наред тези проблеми бяха обяснявани на общинското ръководство, а Янков ги реши с един замах.
Това можеше да бъде направено от човек, произхождащ и милеещ за бранша, не просто инвестиращ,а активно участващ в процесите за развитие на туризма не само в региона, а и в страната като цяло. Не случайно той беше избран в ръководството на всички по-значими организации, които олицетворяват българския туризъм.  Димитър Янков беше чужд на всякаква мнителност, откровен и общителен. Отговорен пред големите въпроси на деня, безкористен при изпълнение на обществения си дълг. Той имаше усет, постоянна готовност и неизтощима воля до степен, която го превърна в основен двигател на общия интерес за разрешаване на съществуващите проблеми и защита, както на общинските интереси, така и на интересите на хората от община Несебър.
Днес е трудно да се опише всичко с което ще запомним човека, деятеля и приятеля Димитър Янков. При всички случаи това ще е онова, с което е оставил следи в съзнанието ни като човек на действието и действането, в правенето, в промяната. Не за себе си, а за другите.
Физически той ще ни липсва, но духът му винаги ще витае около всички нас.

Малина СТРАТИЕВА-изп. директор на “Слънчев бряг”АД

СПАСЯВАШЕ ПОЛОЖЕНИЕТО В КРИТИЧНИ СИТУАЦИИ

      Познавах Димитър Янков отпреди четири десетилетия, когато като млад специалист, завършил Института за международен туризъм, започна работа в кк”Слънчев бряг”. Още тогава неговата квалификация и отлично владеене на немски език, предизвикваха не съвсем благородна завист сред колегите му и се стигна до доноси срещу него. Бях заместник-председател на изпълкома на Общинския народен съвет и отговарях за ресора на туризма. Наложи ми се да се занимавам със сигнала малко по-дълго време, а в хода на работата се установи, че става въпрос за доносничество от един конкретен човек, който се оказа клеветник. По-късно случаят отново ме срещна с Митко. Той възнамеряваше да се жени за източногерманката Регина. Датата беше насрочена, роднините на булката от чужбина пристигнали,а документите за сключване на брака от ГДР-не. Все още бях зам. председател на изпълкома и длъжностно лице по сключване на гражданските бракове. Произнесох словото за ритуала, двамата младоженци потвърдиха пред мен желанието си да сключат брак и аз ги обявих за законни съпруг и съпруга, а документи те от ГДР пристигнаха с шест месеца закъснение.
След това се наложи да търсим жилище за младото семейство, а и работа за младоженката. Така отношенията ни от делови се превърнаха в дружески. За известно време се откъснах от общинската работа, но отношенията ни с Митко не прекъснаха. Виждах, че благодарение на усета му за бизнес фирмите му започнаха да просперират и да се налагат на свободния туристическия пазар. В тях работеше и сериозен човешки ресурс. Понякога в качеството си на  кмет на Община Несебър съм се съветвал с него при назначаването на кадри в общинската администрация. Кадри, които той ми предложи през 1994 г.и досега работят в кметството, и то добре.
През 1995 г., когато като кмет водих борбата международния фестивал “Златният Орфей” да се провежда в Слънчев бряг се оказа, че не ни достигат 10 000 долара за обезпечаването на рецитала на мегазвездата Бой Джордж. Обърнах се към Митко за финансова помощ и той заедно със своя съдружник Йордан Йорданов  спонсорираха фестивала с необходимата сума. Така спасихме положението.
Но Митко е спасявал положението на редица още хора, които са изпадали в критични ситуации. Нелепата смърт ни го отне. Това е загуба не само за близките, но и за Несебър и за жителите на общината.
Почивай в мир, непрежалим от твоите близки и приятели. 

Андрей САРИЕВ, бивш кмет на Община Несебър

НЕ ИЗПУСКАШЕ НИЩО ОТ ПОЛЕЗРЕНИЕТО СИ

      Говореше тихо. Не обичаше бързият разговор. Почти винаги в разговора се усещаха нотки на хумор, ирония и най-вече самоирония. Обичаше да беседва с приятелите си. Ясно и точно определяше нещата с тях. В отделни случаи и при необходимост беше и рязък. Използваше умело силите, възможностите, знанията и трудоспособността на хората с които работеше на равна нога. Винаги обаче разграничаваше границите на своята територия-дали като низов управител или собственик на хотели.
На времето, а и в по-късен период, изказваше съжаление за първите години на демокрацията, когато се стигна до разграбването на комплекса, за пропуснатите възмо жности по-голям брой местни хора да участват в приватизацията на материалните активи.
Общуваше непринудено с приятелите си, споделяше весели случки от преди и след “демокрацията”. Не употребяваше алкохол и не настояваше другите да пият. На чужда маса предпочиташе да стои встрани, да не се превръща в център на внимание, макар че беше известен човек. Беше забележителен с неизмен ната пура в ръка.
С непрекъснатото повишаване на образователната си квалификация разви и усета си към извършващите се коренни промени в сферата на туризма. Беше особе но внимателен при обсъждането на договорни отношения, качеството на обслужване, грижа към персонала. Не изпускаше нищо от полезрението си, особено когато ставаше въпрос за западноевропейски  партньори. Те от своя страна му имаха пълно доверие, което се изразяваше в отпускане безпроблемно на кредити за ново строителство срещу туристически услуги.
Притежаваше ярко изразен твърд характер, благодарение на който поставяше за решаване проблемите на общината решително, без заобикалки и без никакви колебания, тъй като познаваше в дълбочина цялата проблематика. В един определен момент обаче бремето, което беше поел върху себе си ставаше все по-непосилно.
Винаги е уважавал институциите. Познаваше много магистрати. Някои от тях се радваха на приятелството му. Станеше ли обаче въпрос за полицията, настъпваше мълчание и сменяше темата. В една ситуация, при едно специфично съдебно дело, се съгласи да върне заведението “Капитанска среща”, на което беше дългогодишен арендатор,с аргумента, че става въпрос за местни хора.
На младини нямаше достатъчно време да се занимава с децата. Грижите по тяхното отглеждане и възпитание беше на съпругата му Регина. Гордееше се със сина, личеше голямата му слабост към дъщерята. Всячески им помагаше в израстването им като хора от туристическия бранш. Обичаше много внучките си. След всяко за връщане от чужбина им носеше специални подаръци. Свидетел съм на телефонни разговори с тях, които бяха много интересни. Обичаше да носи стилни маркови дрехи. Обикновено, цвят кафяв. Шофираше лично автомобила си  “Бентли” и джипа “Порше каен”.
Признаваше си, когато е извършил грешка. Ценеше, тези от своите приятели, които говорят открито за нелицеприятните неща и му показват грешките. В същото време отбягваше срещи с хора, лицемерни и излъчващи фалш.
Независимо че имаше условия възможности се отказа от кариерата на депутат и според мен това бе грешка от негова страна. Отказа и никога не се е движил с охрана, нямаше личен шофьор с аргумента: “Не искам и други да пострадат покрай мен”. Беше отлично запознат с обстановката в региона и страната и не допусна близост с групировките.
Поради голямата си информираност беше постоянно търсен от медиите и обичаше да контактува с тях, въпреки редакционната им политика, която понякога безпричинно беше насочена срещу самия него.
Знаеше много за случилите се и случващите се неща в туризма и стана  незаобиколим фактор за региона. Кончината му го превърна в още по-изключителна личност.

Яни НИКОЛОВ- ексгенерален директор на ДФ “Слънчев бряг”

ВСИЧКИ НИЕ СМЕ МУ ДЛЪЖНИЦИ

       Познавах Димитър Янков повече от тридесет години като съгражданин.  По-непосредствените ми контакти, впечатления и взаимоотношения  с него обаче са от по следните петнадесетина години, когато бях и общински съветник и кмет на Община Несебър, а след избора ми за председател на Общинския съвет, напрактика се превърнах в негов пряк приемник.
Той беше работодател на множество хора и техните семейства. Всички го уважаваха и съм сигурен, че са му благодарни за това, че милееше за местните хора, помагаше им безрезервно и безкористно.
Беше човек на действието, но същевременно с това и много искрен, точен и земен. Като общински съветник и председател на комисия, вземаше принципно отношение по всички най-значими въпроси, касаещи състоянието и развитието на Община Несебър. Както тогава, така и впоследствие, когато беше избран за председател на Общинския съвет, се вслушваше в мненията на общинските съветници и проявяваше уважително отношение към всеки от тях. Той работеше не само всеотдайно за просперитета на Община Несебър, но и за общото благо на интересите на местните хора. Едва ли могат да се изброят всички, на които е помогнал в беда. Той не просто помагаше, а вършеше това с удоволствие.Това няма как да бъде забравено.
И като председател на Общинския съвет, и като общественик, работеше неуморно, и ежедневно с действията си доказваше своята компетентност и възможности за лобиране не само за настоящото, а преди всичко, за бъдещото по-ефективно развитие на Община Несебър.
Димитър Янков беше твърд по характер, но и човечен и великодушен, откровен, отговорен и изпълнен с енергия и всеотдайност човек. Като един от първите хора в българския туризъм, той беше не просто работодател, а хотелската база, която управляваше се превърна в еталон за развитие на туризма, който следват неговата дъщеря и син.
Неговите успехи в туризма са и успехи на Община Несебър. Затова всички ние сме му длъжници.
Мир на праха му!

Янаки СТОЯНОВ- бивш общински съветник, кмет на Община Несебър и председател на Общинския съвет

КАТО ПРЪВ МЕЖДУ РАВНИ

       Беше мъж, който държеше на думата си. Във всяко едно отношение. Не само като председател на Общинския съвет, а и в човешките взаимоотношения. Имал съм възможност многократно да се убедя в това. И не само аз. Затова смятам, че малко или повече, всички ние, които сме се родили, живеем и работим на територията  на община Несебър, сме научили по нещичко от Димитър Янков-от неговия опит на общинар, общественик и бизнесмен.
Така се получи, че през последните осем години имах възможност да общувам с Янков като редови общински съветник, а в следващия мандат, и като председател на комисията по териториално-селищно устройство. Всички знаем колко висок бе социалният статус на Янков, но той никога не наруши общоприетия принцип за взаимоотношенията председател-съветници: “Пръв между равни”.
Неговата деловитост се проявяваше при разпределението на материалите за работата на комисиите, а и по време на заседанията на местния парламент, където не допускаше политиканстване и празно говорене, което смяташе за алабализъм.
Не само от това можем да се поучим. И не само на мен правеше впечатление, че Янков степенуваше възможното, вероятното и сигурното в решаването на общинските дела. Това също е поучително. Както и съобразяването на средствата за постигането на целите, които си поставяше, като пръв между равни. А и в бизнесделата.
Благодарение на атмосферата, създадена от Митко, местният парламент се превърна в школа на отговорността, а решенията ни като общински съветници придобиха реална тежест. Самите ние като съветници придобихме увереност да действаме и в ежедневния живот много по-решително и отговорно. Днес, не съм общински съветник, а кмет. Янков не е вече между нас. Времето не му стигна за делата, които смяташе да предприеме. Но школовката, наложена от него си остава пословична.

Николай ДИМИТРОВ- общински съветник /1999-2007/, настоящ кмет на Община Несебър

Из “ДИМИТЪР ЯНКОВ In Memoriam”

Публицистичен сборник – второ допълнено издание. Съставител - Максим Момчилов

Първото представяне на книгата”Димитър Янков In memoriam”се състоя в Кристалната зала на култовия ресторантски комплекс “Национал” в Бургас, където Димитър Янков е обичал да се събира с приятели на раздумка. Резюме за книгата пред журналистите от Дружеството на кореспондентите към СБЖ –Бургас поднесе бургаския журналист и публицист Пеньо Костадинов-доктор на философските науки. По-късно книгата бе представена и в Несебър



Справочник
» Община Несебър
» Информация за Несебър
» Културни институции
» Автогари и таксита
» Спешни телефони
» Болници
» Полиция
» Районен съд Несебър


Анкета
Криза: Ще посрещнем ли чуждестранни туристи това лято?

Да
Не
По-скоро да
По-скоро не

Гласувай
[Виж резултатите]