За нас, като общинско ръководство, грижата за Черно море и въобще за подобряване на екологичната обстановка, не е и няма как да бъде само представителна проява, отбелязва кметът на Несебър Николай Димитров в специално интервю по повод Международния ден на Черно море. Още по темата...
Николай ДИМИТРОВ- кмет на Община Несебър: МАСОВОСТТА НА ХОРАТА В ЕКОАКЦИИТЕ МИ ВДЪХВА УВЕРЕНОСТ
-Г-н Димитров,на 31 октомври по традиция се чества Международният ден на Черно море.По какъв начин бележитата дата ще бъде отбелязана на територията на община Несебър?
-По традиция на 31 октомври в Несебър се отчитат резултатите от международния конкурс „Аз обичам Черно море”.Има и други съпътстващи прояви. Като тази година, започвайки с 31 октомври, на 1 и 2 ноември ще се състои второто издание на фестивала “Есенни пасажи”.Но това са така да се каже представителни прояви около тази дата. За нас, като общинско ръководство, грижата за Черно море, и въобще – за подобряване на екологичната обстановка,не е и няма как да бъде само представителни прояви. В тази сфера нашата грижа като дейност е неразделна част от разработването и реализацията на Морската стратегия и в изпълнение на чл.8, чл.9 и чл.10 от Рамкова директива за морска стратегия /РДМС/ и наредбата за опазване на околната среда в морските води – морски регион „Черно море”. РДМС има за цел постигане на добро екологично състояние в морските води на Европейския съюз /ЕС/ до 2020 г. и опазване на ресурсната база, от която зависят икономическите и социални дейности,свързани с морското пространство.В това отношение общинската екополитика се определя на основата на Наредбата за опазване на околната среда в морските води /НООСМВ, приета с ПМС № 273 от 23.11.2010 г./, чрез която са транспонирани изискванията на РДМС в българското законодателство.
-В какво по-конкретно се изразява водената от общинското ръководство екологична политика на територията на общината?
-Дейностите в сферата на екологията се реализират основно чрез работещите в отдел „Екология” на Община Несебър,но в акциите с екологична тематика се включват и представители на всички слоеве на населението от всички възрасти. За разлика от индивидуалната субективна човешка дейност,която не се нуждае от специално планиране на общинско ниво е по-различно. Чрез отдел „Екология” се разработват проекти,планове,програми и разрешителни режими по опазване на околната среда.След тяхното обявяване и обществено обсъждане те се внасят в съответната постоянна комисия към Общинския съвет и след одобрението им от самия съвет те стават задължителни за всеки жител на общината,а и за тези,които не са жители,но живеят и работят на нейната територия.
-Прилагането на една такава политика изисква непрекъснат мониторинг на водата,въздуха и почвата на територията на общината и преди всичко на крайморските води.Какво е тяхното състояние?
-Според констатираните показатели състоянието на водата, въздуха и почвата е добро и отговарят на изискуемите стандарти за качество.Полагат се специални грижи за крайбрежните морски води, които чрез ПСОВ Обзор-Бяла и ПСОВ Равда-Несебър-Слънчев бряг-Ахелой се заустват навътре в морето.Следи се за точковите източници на замърсяване.
-Какви са резултатите от включването на Общината в инициативата за разделно събиране на електрическо и електронно оборудване?
-Бяха събрани 660 кг излязло от употреба електрическо и електронно оборудване (ИУЕЕО) и 20 кг. негодни за употреба батерии и акумулатори (НУБА). Целта бе да се провокира и стимулира поведението на малки и големи за едно по-разумно и по-цивилизовано отношение към отпадъците, които генерираме. Събраното количество ИУЕЕО представлява 585 кг компютърна техника и телевизори, 4 кг дребни домакински уреди, 31 кг хладилници, 40 кг луминисцентни тръби. В екоинициативата се включиха граждани, ведомства, частни фирми, сред които и хотелски комплекси. Акцията се състоя в края на миналата работна седмица и обхвана Несебър, Слънчев бряг, Свети Влас, Обзор, Равда, Кошарица, Тънково, Оризаре, Гюльовца и Баня. Тя бе в подкрепа на инициативата на организациите по оползотворяване „Трансинс батери “ ООД и „Трансинс технорециклираща компания”АД - Варна. Миналата година по това време изразих надежда, че опазването на околната среда е на път да се превърне в начин на живот за все повече хора.Постигната масовост в организирането и провеждането на дейностите по реализацията на тази инициативата,а и на всички останали през годината, ми вдъхва повече увереност,че това е на път да се случи.
-Кои са актуалните еко проекти по които се работи на настоящия етап?
-Проектите по които се работи не са един и два.Бих изтъкнал най-важните от тях ,които са от стратегическо значение за нашата община. Първият от тях е „Събиране, пречистване и отвеждане на пречистените отпадъчни води от агломерация Несебър-Слънчев бряг-Равда“. по приоритетна ос 1 на ОП „Околна среда 2007–2013”,който е на стойност от 100 000 000 лв. По него се изпълняват строително-монтажните работи по дълбоководното заустване с полагане на тръби на морското дъно.Този проект е пилотен и се изпълнява за първи път в България. С него се цели повишаване на качеството на съществуващите услуги за пречистване на отпадъчните води и намаляването на отрицателното въздействие върху околната среда. С реализирането на този проект, община Несебър ще създаде по-добри условия за живот, ще даде нов тласък в развитието на туризма и ще се превърне в още по-привлекателно място за живеене и инвестиции в областта на строителството на недвижимите имоти и хотели. Вторият е участието на Общината в проекта за „Изграждане на регионална система за управление на отпадъците в регион Бургас” по оперативна програма „Околна среда 2007-2013“ на Европейския съюз по който в района на Равда се изгражда претоварна станция за отпадъци за регионалното депо в Братово. С изграждането на необходимата инфраструктура по проекта ще се осигури екологосъобразното обезвреждане на отпадъците, генерирани на нашата територия и ще бъдат изпълнени изискванията на европейските директиви, националното законодателство и програмата за управление дейностите по отпадъците, и не на последно място с реализацията на този проект ще живеем в една по чиста и съхранена околна среда. В Тънково се работи по проекта „Изграждане и реконструкция на водопроводната и битово-фекална канализационна мрежа “.Той е финансиран от Европейския съюз, чрез Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и от Държавния бюджет на Република България по „Програма за развитие на селските райони” 2007 – 2013 г., мярка 321 „Основни услуги за населението и икономиката в селските райони”.Стойността му e 4 078 246 лв. Работи се по проекта и за изграждане на канализационната мрежа на Гюльовца, която заедно с тази на Оризаре представляват общ интегриран воден проект. Предвижда се изграждането на обща, локална пречиствателна станция, която ще се намира в землището на Оризаре и ще обслужва двете села Това, което ми прави впечатление, когато посещавам периодично строителните обекти,че жителите на общината проявяват активен интерес по изпълнението на проектите,а в някои участъци се включват доброволно с ръчни земекопни инструменти. При едно от посещенията ми в Тънково ученици, които прекарват лятната си ваканция в селото ми представиха в буркан своите летни трофеи по издирване на биологични видове,други бяха подредени в хербарий.
-Какви се перспективите в осъществяване на общинската еко политика?
-За дейността в тази сфера понастоящем и вбъдеще Община Несебър има разработена „Общинска програма за управление на отпадъците 2006 – 2030″.Изпълнението на приетата програма включва: предотвратяване и намаляване на образуването на отпадъците;увеличаване на количествата рециклирани и оползотворени отпадъци;подобряване на организацията по разделяне, временно съхранение, събиране и транспортиране на отпадъците; еколого съобразно обезвреждане на отпадъците; предотвратяване и намаляване на риска от стари замърсявания с отпадъци;правно регулиране на управлението на отпадъците и ускоряване прилагането на законодателството и политиката в областта;осигуряване на достатъчни и надеждни данни за отпадъците;укрепване на административния капацитет за управлението на отпадъците;увеличаване на инвестициите в сектора и прилагане на принципите; “отговорност на производителя” и “замърсителят плаща”;участие на обществеността ;управление на специфични потоци отпадъци.
Интервю на Максим МОМЧИЛОВ