Всички световни информационни агенции и издания съобщават за многохилядните протести, залели България. "Сметки за ток запалиха България", пише „ЕурАктив”. Всичко за бунта на българския народ...
Информации публикуват Ройтерс, Франс прес, Асошиейтед прес, ИТАР-ТАСС, Би Би Си, "Российская газета", включително и всички балкански медии и водещи австрийски вестници. Всички обръщат внимание на масовото участие на гражданите и усилването на протестите, които продължават повече от седмица, предаде БГНЕС.
Дянков падна пръв
Премиерът Бойко Борисов предложи Симеон Дянков да бъде освободен като заместник министър-председател и министър на финансите, съобщиха от правителствената информационна служба. Борисов предлага още министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова да бъде избрана за вицепремиер, а Томислав Дончев - за министър на финансите и управление на средствата от ЕС.
Протестите ще продължат при всички случаи, гарантира пред bTV един от най-активните представители на гражданското недоволство Даниела Пеловска. Тя заяви, че вчера на по улиците е излязла България и гражданското общество.
По новините за деня в Дир.бг / Несебър медия
Би Би Си съобщава, че по време на демонстрациите гражданите не само са изгаряли своите сметки за ток, но и са късали на парчета портрети с лика на Борисов.
Всички съобщават, че основната причина за масовите демонстрации са необичайно високите сметки за тока, които са два пъти по-високи, отколкото за същия период на миналата година. Тези сметки са непосилни за хората, чиито доходи са най-ниските в ЕС, уточняват те.
Масовото недоволство бе предизвикано от януарските сметки за електричество. Много българи казват, че не могат да платят своите сметки, които средно са над 100 евро. България е с най-ниската заплата в ЕС – средно 387 евро месечно. Средната пенсия е 150 евро, а минималната пенсия е 76 евро, предаде "ЕураАктив".
Протестиращите обвиниха три чуждестранни енергийни компании, че искат само да увеличат своите печалби и посочиха, че не приемат обясненията, че сметките са били високи, защото януари е бил студен месец, отбелязва още изданието.
Световните медии обръщат внимание на факта, че в столицата гражданите са замеряли с яйца, домати, камъни и бутилки сградата на парламента, а също така, че се е стигнало до сблъсъци с полицията.
"Имаше насилие в София, където полицията изнемогваше да пази демонстрантите далеч от обществените сгради, но засега няма информация за ранени. Големи части от центъра на града останаха блокирани за часове. Подобни сцени имаше и в други градове из страната, а на някои места временно бе блокиран трафика на големи магистрали", се посочва в кореспонденцията на АП.
Ройтерс обръща внимание на все по-усилващия се натиск и топящата се подкрепа за правителството на Бойко Борисов и неговата партия ГЕРБ.
"Десетки хиляди българи протестират в повече от 20 града на страната срещу високите сметки за ток, усилвайки натиска срещу правителството след седмица на устойчиви демонстрации. Подкрепата за управляващата партия на премиера Бойко Борисов е спаднала през февруари до 22,6% от 23,8% месец по-рано. Този спад на доверието се дължи на забавените реформи, ниските доходи и ширещата се корупция. Безработицата е достигнала 10-месечния си връх", подчертава Ройтерс.
"Российская газета" допълва, че организаторите на протестите са поискали оставката на правителството.
Очаквано протестите у нас са отразени и от австрийския печат
"Протестите срещу цените на тока в България ескалираха", пише в. "Ди Пресе" . Демонстрантите в София дадоха на премиера Бойко Борисов ултиматум до петък да национализира българската структура на ЧЕЗ, отбелязва още вестникът, цитиран от "Фокус".
"Революция заради цените на тока в България", пише и австрийското издание „Дер Щандарт” и отбелязва, че "в най-бедната страна от ЕС половината от доходите на семействата отиват за покриването на сметките за ток, газ и вода". И "Приватизацията на пазара на електричество в България през 2005 г. доведе до олигопол – три компании си поделиха географски страната – ЕВН, ЧЕЗ и Енерго-Про", отбелязва още изданието.
Отглас в арабския свят
"Държейки камъни и домати, протестиращи влязоха в сблъсъци с полицията в неделя при една от десетките демонстрации в цяла България срещу високите януарски сметки за електричество в най-бедната държава в ЕС", съобщи арабското електронно издание ”Гълф Тудей”.
"Протестите бяха последната демонстрация на гнева сред българите, докато правителството се бави да либерализира енергийния пазар, което доведе до смъмрянето му от страна на Европейската комисия миналия месец", отбелязва още вестникът.
Премиерът предлага на народните представители в парламента да гласуват персонални и структурни промени в състава на българското правителство.
Минути преди официалното съобщение на кабинета агенция "Фокус" предаде, че Симеон Дянков е подал оставка. В момента той е в САЩ на работно посещение.
Днес в. "Труд" съобщи, че Дянков се е разминал на косъм с уволнение миналата седмица. Той предизвикал премиера заради категоричното си решение да забави плащанията на селскостопанските производители.
Преди десет дни Дянков заяви, че месеците януари и февруари са тежки за бюджета и земеделците ще получат пари едва през март и април.
"Хазната е на дефицит през януари с 500 млн. лв.", обяви тогава финансовият министър.
След това обаче Борисов се срещна със зърнопроизводителите и обеща парите да бъдат изплатени в началото на тази седмица.
Днес се очаква фермерите да обяват дали ще проведат планирания за утре протест с тежка техника.
В началото на януари Бойко Борисов се ядоса за друго на Дянков. "Финансовият министър съм му казал, че когато сме взели решение, тогава да се изказва. Преди Нова година се изказа, че ще даваме допълнителни пари за хората и в един момент се оказа, че ги нямаме. И трябваше аз да излизам да го обяснявам това на хората", заяви тогава премиерът, след като министърът обеща, че ако има достатъчно пари в бюджета, ще бъдат отпуснати коледни надбавки на пенсионерите, но това така и не се случи.
През годините оставката на Симеон Дянков беше искана многократно от опозицията и от браншови организации в бизнеса, заради проблемите в здравеопазването, финансирането на Българската академия на науките и други.
Политици от опозицията настояват за оставка на правителството и за предсрочни избори. Според участници в многохилядните демонстрации в неделя обаче и предсрочни избори няма да доведат ситуацията до изход.
Слави Иванов, който също е бил сред протестиращите, обяви, че шествията са били насочени основно срещу монополите, не срещу правителството.
„Имаше развети знамена на националистически формации. Помолихме да ги свалят и ги свалиха”, разказа той в отговор на въпрос дали някой е опитал да „яхне” протеста.
По думите на Пеловска държавата трябва да стане стопанин на електроразпределението, а Иванов настоя, че не е оправдано да ползваме само 60% от ресурса на АЕЦ „Козлодуй”, който „нашите родители са изградили”.
„Бойко Борисов носи отговорност за хората, които назначава. Имаше време цяла година. Дадохме едноседмичен срок, за да бъдат изпълнени исканията ни. После ще искаме оставки”, зарече се Слави Иванов от името на протестиращите.
"Искаме да бъде разсекретен договорът с ЧЕЗ и да се поеме отговорност", добави Пеловска.
В същото време Петър Курумбашев от Коалиция за България обяви, че оставка на правителството е единственото политическо решение за потушаване на напрежението. Според него кабинетът трябва да слезе днес, за да може президентът да назначи служебен след консултации, а произвеждането на предсрочни избори може да стане в края на април, началото на май.
За същото се изказаха вчера и от ДПС.
Сергей Петков от движение „България на гражданите” описа ситуацията като „ерозия на модела на управление”. Той призова „концентрираната в една шепа хора власт” да бъде върната обратно на хората.
„Какъв е проблемът граждански сдружения да бъдат представени в ДКЕВР?”, попита Петков.
И той, и Курумбашев се обединиха около мнението, че с „козметични промени” под формата на смяна на един или друг вицепремиер проблемът няма да бъде решен.