• Ваканционен портал за Несебър, Слънчев бряг и Южното Черноморие
Свобода или сигурност?

Сподели:
26 Април 2011, Вторник


СВОБОДА ИЛИ СИГУРНОСТ ?

Тоталната Свобода е Джунгла, а тоталната Сигурност – Диктатура

Автор: Георги МОМЧИЛОВ

Дилемата свобода или сигурност стои от как свят светува .”Човек се ражда свободен” е мисъл , изказана най-напред от римския юрист Домиций Улпиан в началото на ІІІ век.На свободата като принцип на управлението се обръща по-особено внимание и във Великата харта на свободите,приета на 15 юни 1215,с която се ограничават правата на краля в Англия и се дават известни свободи на феодалите и градовете . В по-ново време за нея става въпрос и в обществения договор на Жан Жак Русо.”Свобода,равенство, братство” е най-популярният лозунг на френската буржоазна революция от ХVІІІ век, който за пръв път фигурира в постановление на политическия клуб на кордилиeрите от 30 юни 1793.Същият лозунг е повторен и във френската конституция от 1848. 

 

В днешно време свободата е принцип  на правовата държава и се намира в основата на модерното правно мислене.Може да се разглежда като родово понятие , което включва всеки отделен вид свобода-свобода на словото,свобода на движение,свобода на формиране на волята ,свобода на сдружаване.Диференцирането на родовото понятие свобода в отделни видове позволява да се изясни многоаспектното й проявление в различните сфери на социалния живот.Така например,в едни случаи понятието за свобода ще бъде свързано с онези обществени отношения ,които осигуряват възможността за нормално придвижване в пространството,а в други-с обществените отношения , които гарантират самостоятелно формиране на волята,свободата на договаряне и други .

Свободата може да бъде разглеждана като признатата и гарантирана от Конституцията и законите възможност за един правен субект да извършва насочено към удовлетворяването на различните негови потребности и интереси поведение в съответствие с нормативно закрепените правила,т.е. тя представлява вид субективно право,право-от категорията на абсолютните субективни права,защото върху всички субекти “тежи” задължението да не пречат на титуляра да го упражнява.    

 

Свободата е идеална категория ,но това не означава , че е неограничена . Напротив , свободата се лимитира от различни забрани-правни,морални и други.В едни случаи такива са законните интереси на отделния субект,в други-добрите нрави,добросъвестността или преследваната при упражняването на правото на свобода цел,гарантирано в чл.44,ал.2 на Конституцията.     

Оттук,свободата може да се определи като установената в обществените отношения посредством  социалните норми възможност за отделния субект да избере определено поведение в съотвествие с тяхното съдържание . Тази възможност в разнообразните й проявления се регламентира от различни нормативни актове.Такива са международните договори,конституциите,законите и други.Именно те снабдяват всеки отделен субект с правото на свобода и му предоставят различни механизми,чрез които да го защити- чрез органите на съдебната система в съотеветната държава , както и на съдебните органи на Европейския съюз - чрез жалби до органи на изпълнителната власт,чрез сезиране на омбудсмана ,т.е. съществуват две нива на защита-национално и межуднародно,като първо се  изчерпват механизмите за защита ,установени във вътрешното законодателство на държавата .

Известно е,че обективното право е средството,чрез което се гарантира нормалното проявление на принципа за свободата на отделния индивид ,която има различен характер в зависимост от това с какви обществени отношения е свързана.Т.е. категориите свобода и сигурност се проявяват кумулативно,а не алтернативно.Няма как да бъде другояче , защото в противен случай би се достигнало до положение на социален произвол и хаос.Това е проявление на основната функция на правото като нормативен регулатор на обществените отношения.Свободата е право ,но превишаването на това право или злоупотребата с него засяга негативно обществените отношения , т.е. рефлектира отрицателно върху сигурността на социалния ред.Това явление е възможно да се определи като „слободия” и се изразява в това , че съзнателно се нарушават установени от моралните,правните и другите социални норми правила. „Слободията” може да се прояви чрез правонарушаването на субективни права в рамките на относително правоотношение между конкретни субекти  , но не е изключено да се засегнат права на неограничен брой лица , когато явлението се прояви в различни институционални звена . В такива случаи „слободията” ще е равна по съдържание на злоупотребата с власт , която пък се дефинира легално в различни закони в зависимост от обекта на посегателство.

Показателен в това отношение е периодът,когато сегашният премиер Бойко Борисов в амплоато си на главен секретар на МВР констатира: «Ние /полицаите/ ги хващаме /тях-престъпниците/,а пък те /магистратите/ ги пускат».От тази констатация се стига и до трансформация на един от основните принципи в правото.От «Невинен до доказване напротивното»,във «Виновен до доказване на противното».

Този видоизменен принцип се превръща все повече в стил и метод на ръководство на сегашното МВР.Неговият шеф Цветан Цветанов,олицетворяван в медиите с Жозеф Фуше,като един истински следовник на своя шеф, се е вживял в ролята си да измисля уникални и респектиращи полицейски акции като: «Недосегаемите», »Октопод», »Наглите»,»Килърите»,»Дупетата» и др.п.Едновременно със залавянето на набедените лица,той признасяше и присъдата им: «Виновен до доказване на противното»,че даже и на колко години трябва да бъдат осъдени!?...

Съвсем закономерно обаче започна да се разбира,че в края на краищата,колкото и да е била показвана чрез медиите,всяка от операциите се оказа ялова,като буря в чаша вода.С една дума пълен провал.За  Цветанов обаче не той, »защитникът на сигурността» е виновен,а другите-бившите управници,магистратите,природните условия.За него /и хора като него/ може и да е така,но за подобни  действия в особената част на Наказателния кодекс има цял раздел- за престъпления по служба,отнасящ се за подобни случаи /уж в името на сигурността/,а именно: превишаване на власт и неизпълнение на служебни задължения,неправомерно използване на служебно положение,разкриване на служебна тайна,длъжностни присвоявания и пр.  

Още един типичен пример в това отношение е случаят със злоупотребата наизползването на специални разузнавателни средства /СРС/.И то не е от кого да е,а от самия вътрешен министър.Той сътвори прецедент,четейки от трибуната на Народното събрание стенограмата от подслушаните разговори на лекарите в Горна Оряховица и директно ги обвини в предумишлено убийство на новородено дете.Последва грандиозен скандал.Чак тогава прокурорите се заеха да проверяват дали разговорите са огласени законно от министъра.Един месец по-късно бе обявено ,че огласяването на стенограмата е извършено след надлежно разрешение от прокурор заради “напрежението в обществото” , ”критиките в някои медии” и “общественото говорене за липсата на сигурност в здравеопазването”.

Този неправомерен юридически акт се характеризира с особено висока степен наобществена опасност,защото засяга не само лекарите като такива,а и условията за нормално функциониране на държавния апарат,както и правата на всички граждани. За да се преодолее това положение се изисква намесата не само на органите на съдебната власт, но и засилен граждански контрол, т.е. гражданите трябва да упражнят различни по вид свои субективни конституционни права ,чрез които да изразят активната си гражданска позиция към конкретния неправомерен факт-това може да стане еднолично или колективно,чрез упражняването на правото на петиции,жалби ,предложения до държавните органи,чрез свободата на словото в средствата за масова информация, чрез организирането на широко обществено обсъждане или форуми , чрез провеждането на събрания и манифестации, чрез упражняването на свободата на сдружаване в различни организации, които притежават фунцкии във връзка с осъшествяването на граждански контрол благодарение на НПО,политически партии или други ЮЛНЦ за упражняване на правото си на свобода,т.е. тук връзката свобода-сигурност е различна в смисъл,че има стремеж чрез свободата да се гарантира сигурността .

Конкретен пример,отразяващ това положение е случаят с вицепремиера Цветанов. Неговата постъпка в парламента предизвика гневната реакция не само на ръководството на лекарското съсловие,но и на редица НПО,опозицията поиска оставката му и се стигна до вот на доверие към правителството.То остана ,а заедно с него и злополучният вицепремиер.Скандалите със СРС обаче се задълбочават и тази негативна тенденция ще продължава,докато в службите и МВР не бъде проведена цялостна реформа и каналите за изтичане на информация бъдат пресечени.Затова е необходим допълнителен обществен дебат и законодателна инициатива

Въпрос на сигурност на отделния гражданин е да бъде защитен срещу неправомерна намеса в личния му живот . И тогава човек си задава въпроса: Свободен или сигурен ? Аз смятам, че стремежът да си свободен е по-силен от лукса на сигурността.И принципът на свободата е над всичко.А и това,което вършат властимащите в страната е доказателство,че липсата на свобода,съвсем не води до по-голяма сигурност.Аз не желая в името на някаква имагинерна сигурност по силата на Закона за електронните съобщения /ЗЕС/ от МВР безконтролно да следят телефонните разговори ,чрез достъп до данните на мобилните оператори и интернет-доставчиците /т.нареч. интерфейс/.При този закон дилемата свобода или сигурност ни най-малко не стои в дневния ред,защото ограничаване на свободите от ЗЕС се предвижда,но насреща не се предлага никаква сигурност.Публикуването в медиите на записите на разговорите между премиера и неговите заместници е поредното доказателство в това отношение.Освен всичко друго, те са изобличително доказателство за поредната злоупотреба с власт. 

От анализа на държавното управление,особено в последните месеци ,става ясно, че катаклизмите в обществото са резултат на преекспониране на едната от ценностите - свобода или сигурност.Изконен е стремежът на човека и към двете,но практиката на държавното управление в световен,а и в национален мащаб, показва ,че който заменясвободата за сигурност,накрая губи и двете .Закономерният извод е , че сигурността и свободата не трябва да бъдат разделяни . Нито пък едната да бъде за сметка на другата . Проблемът е в “дозирането им”,в стремежа чрез свободата да се гарантира сигурността.

 

А какво  е сигурност?

Сигурността е свързана със закрилата на свободата,която според мен може да се прояви на различни нива-като признаване и нормативно закрепване на правото на свобода в Конституцията и като защита на това право,когато срещу него са насочени неправомерни юридически действия .Легално определение за сигурност липсва , поради което при изясняване на съдържанието трябва да се изследва нейната функция. Според мен функцията на сигурността се изразява във въвеждането на система от забрани и санкции,чрез които да се осигури нормалното осъществяване на обществените отношения. Оттук пък следва ,че сигурността притежава и регулативна функция ,защото чрез указване на последващото негативно въздействие върху имуществото или личността при нарушаване на забраната субектите биват предупредени какво не трябва да вършат , като по този начин се постига регулиране на отношенията между гражданите  в обществото .       

Друг възможен подход за дефиниране на сигурността е да се изследва връзката й с обществените отношения,които са обект на посегателство на неправомерни юридически действия и по този начин да се определят различните видове сигурност-вътрешна сигурност на държавата ,външна сигурност на държавата и други .Този подход се основава на схващането,че всеки вид притежава характеристиките на рода ,т.е. посредством посочването отделните видове сигурност и техния анализ се открива възможност за формулирането на доктринална дефиниция на родовото понятие. По-важното е обаче да се отговори на простия житейски въпрос: “Кой най-многоиска сигурност на битово равнище?”.Това са социално слабите и неудачниците,които резонно апелират за “силна ръка” и за уравниловка до степен да делегират права на избраните от тях в управлението да действат на принципа на „слободията”.Това положение представлява отражение на една констатация ,изказана от Бенджамин Франклин преди 200 години,а именно: ”Този, който е готов да се откаже от  основни свободи,за да постигне на малко преходна сигурност, не заслужава нито свобода , нитосигурност!”.С всички условности, правотата й е многократно потвърждавана , затова тя е валидна и днес. Според мен въпросът за свободата и сигурността трябва да бъде разгледан през принципа за разделението на властите.Концептуалното ядро в „За духа на законите” на Монтескьо се основава на разбирането , че естествените права , които дават обема на личната свобода се налагат чрез закона,а именно: “Свободата се изразява в това  никой да не може да те принуждава да вършиш това , което законите не те задължават,и да не вършиш това ,което законите ти позволяват”. Основният механизъм за защита на личната свобода в този модел е съдебната система . Само че защитата на свободата,като еквивалент на сигурността,би била невъзможна без някакво негативно въздействие върху правния статус на нарушителя , което в повечето случаи е принудително,т.е. сигурността в една част от случаите ще се изразява в засягане или ограничаване на конкретни лични права .Големият въпрос тук е дали сигурността във всеки неин смисъл оправдава ограничаването на личната свобода-това фундаментално право,за което пише Монтескьо и, което е залегнало в Конституцията,в Европейската конвенция за правата на човека , в основата на Обединена Европа. В заключение, аз смятам , че при цялата сложност на дилемата свобода илисигурност, разковничето за разрешаването й е в правосъдието.Именно чрез него те могат да станат реалност.И това е така , защото правосъдието е балансът.Тоталната Свобода еДжунгла, а тоталната Сигурност-Диктатура.Все още обаче за всяка крайност се намират услужливи политици,пренаселили до пръсване партийната палитра между крайно лявото и крайно дясното.А изходът е, постигане на доверие в правораздавателните органи, както у нас,така и в страните членки на Европейския съюз,до степен да приемат и прилагат решенията си взаимно и безапелационно. 

 

Георги МОМЧИЛОВ е 4-курсник в Юридическия факултет на Софийския университет, възпитаник е на САУ “Любен Каравелов”-Несебър и на  ГПНЕ “Гьоте”-Бургас.Предложеното есе е от Националния студентски конкурс “Искам думата” на тема: “Свобода или сигурност?” под патронажа на Кристиан Вигенин-депутат в Европейския парламент и председателя на Младежкото обединение в БСП Явор Гечев

В категории: Събития
Сподели:


Коментари
0 коментара
Добави коментар
Добавете коментар
Вашето име:
Моля, въведете Вашето име
Коментар:
Моля, въведете Вашият коментар
Защитен код:
Моля, въведете защитния код
 





Димитър Янков ( 2 април 1952 – 9 май 2007 )

    "Несебър медия" е посветен в памет на големия несебърски общественик и доайен на съвременния български туризъм Димитър Янков/ 1952-2007г./, обявен посмъртно за Почетен гражданин на гр.Несебър. 
     Димитър Янков отдаде целия си живот за развитието на туризма и просперитета на Община Несебър. Работил е в туризма още от ученическа възраст. Завършва магистратура по „Икономика и управление на туризма”. Специализира  висш корпоративен мениджмънт в Токио и е учредител на Българо-японското дружество в България. Участва в Управителния съвет на Националния съюз на туристическата индустрия и в Управителния съвет на Националния борд по туризъм в България. Като общински съветник в Общински съвет-Несебър от 1999 г. до 2003 г. е председател на Постоянната комисия по икономика, финанси и бюджет. От 2003-та година до трагичната си смърт на 9 май 2007 г. той е председател на Общински съвет-Несебър, като още от началото на своя мандат дарява цялата си заплата за благотворителност и спонсориране на млади таланти от общината. Основател е на несебърската фондация „Европейски инициативи”, чиято общественополезна дейност продължават днес  неговите потомци. 
      Несебър, Слънчев бряг и българският туризъм  днес нямаше да са същите без Димитър Янков. Той е човекът, който пръв промени хотелския облик в най-големия български курорт и показа напрактика какво е модерен туризъм.  Димитър Янков бе туристически предприемач с голям размах и в мисленето, и в идеите, и в тяхната реализация. Той бе стожерът и защитникът на местните хора от Несебър и на местните интереси на Несебър в туризма в жестоките години на прехода. Като председател на Общинския съвет и като дългогодишен общински съветник,  Димитър Янков категорично отстояваше местните интереси и каузата на Несебър, независимо какво ще му струва. И го правеше не за заслуги, а защото обичаше Несебър и хората, имаше силно чувство за справедливост и достойнство и голямо човешко сърце. И защото бе истински лидер! 
      Димитър Янков не само положи основите на модерния облик на българския туризъм, той промени със същия замах и местното самоуправление на Несебър към действеност и откритост. Янков не се боеше да критикува. Янков посочваше проблемите в прав текст, търсеше и намираше тяхното решение. Янков виждаше далеч напред пътя на развитието на Несебър и ролята на местното управление за осигуряване на висок жизнен стандарт за  жителите на общината. Той начерта перспективите пред Несебър и туризма чрез приоритетно изграждане на инфраструктурата на територията на цялата община. 
     Янков мислеше и действаше в глобален мащаб без да жали сили и енергия. Никога не се страхуваше да изрази пред хората и пред медиите открито и честно своето мнение и своята позиция по най-парливите въпроси на деня. 
      Неговият дух ще бъде вечно жив, защото устремът на Димитър Янков към развитие и просперитет е вграден в днешния дух на Несебър: най-проспериращата, най-бързо развиващата се икономически община и безспорен туристически лидер на България и в Европа!

С дълбок поклон пред светлата памет на големия човек, големия туристически авторитет и големия общественик на Несебър-Димитър Янков!

От Фондация „Европейски инициативи-Димитър Янков”-Несебър 


  
Спомени и цитати за Димитър Янков от книгата в негова памет „In Memoriam”: 

ТОЙ БЕШЕ ЧОВЕК НА ДЕЙСТВИЕТО

      Има едни хора,чиято стихия е в действието и действането, в правенето, в  промяната.Такъв беше Димитър Янков. Все още не мога да свикна с мисълта, че той вече не е между нас. Той беше широко скроен човек, едромащабен и в същото време общодостъпен за хората. Един от крупните хотелиери в Слънчев бряг и в българския туризъм, въобще. От тези хотелиери, които са не само собственици-инвеститори, а работещи и развиващи бранша, виждащ и разбиращ нещата в тяхната взаимна връзка и перспектива.
И като човек от бранша и като председател на Общинския съвет, на него не трябваше да му се обяснява много или надълго и нашироко. Казваше му се проблема и той се разрешаваше-в Общинския съвет, или по друг начин-в съкратен срок. Янков беше един от малцината, които осъзнаваха, че за да върви и се развива твоя хотел, трябва да се развива и инфраструктурата около него и до него.
Няма как да бъде забравено, че благодарение на неговите решаващи намеси и отстояване на позиции развитието на инфраструктурата в западната зона на комплекса и тиловите селища придоби приоритетно значение за Общината,отрегулираха се и проблемите с такса-смет и курортната такса. Години наред тези проблеми бяха обяснявани на общинското ръководство, а Янков ги реши с един замах.
Това можеше да бъде направено от човек, произхождащ и милеещ за бранша, не просто инвестиращ,а активно участващ в процесите за развитие на туризма не само в региона, а и в страната като цяло. Не случайно той беше избран в ръководството на всички по-значими организации, които олицетворяват българския туризъм.  Димитър Янков беше чужд на всякаква мнителност, откровен и общителен. Отговорен пред големите въпроси на деня, безкористен при изпълнение на обществения си дълг. Той имаше усет, постоянна готовност и неизтощима воля до степен, която го превърна в основен двигател на общия интерес за разрешаване на съществуващите проблеми и защита, както на общинските интереси, така и на интересите на хората от община Несебър.
Днес е трудно да се опише всичко с което ще запомним човека, деятеля и приятеля Димитър Янков. При всички случаи това ще е онова, с което е оставил следи в съзнанието ни като човек на действието и действането, в правенето, в промяната. Не за себе си, а за другите.
Физически той ще ни липсва, но духът му винаги ще витае около всички нас.

Малина СТРАТИЕВА-изп. директор на “Слънчев бряг”АД

СПАСЯВАШЕ ПОЛОЖЕНИЕТО В КРИТИЧНИ СИТУАЦИИ

      Познавах Димитър Янков отпреди четири десетилетия, когато като млад специалист, завършил Института за международен туризъм, започна работа в кк”Слънчев бряг”. Още тогава неговата квалификация и отлично владеене на немски език, предизвикваха не съвсем благородна завист сред колегите му и се стигна до доноси срещу него. Бях заместник-председател на изпълкома на Общинския народен съвет и отговарях за ресора на туризма. Наложи ми се да се занимавам със сигнала малко по-дълго време, а в хода на работата се установи, че става въпрос за доносничество от един конкретен човек, който се оказа клеветник. По-късно случаят отново ме срещна с Митко. Той възнамеряваше да се жени за източногерманката Регина. Датата беше насрочена, роднините на булката от чужбина пристигнали,а документите за сключване на брака от ГДР-не. Все още бях зам. председател на изпълкома и длъжностно лице по сключване на гражданските бракове. Произнесох словото за ритуала, двамата младоженци потвърдиха пред мен желанието си да сключат брак и аз ги обявих за законни съпруг и съпруга, а документи те от ГДР пристигнаха с шест месеца закъснение.
След това се наложи да търсим жилище за младото семейство, а и работа за младоженката. Така отношенията ни от делови се превърнаха в дружески. За известно време се откъснах от общинската работа, но отношенията ни с Митко не прекъснаха. Виждах, че благодарение на усета му за бизнес фирмите му започнаха да просперират и да се налагат на свободния туристическия пазар. В тях работеше и сериозен човешки ресурс. Понякога в качеството си на  кмет на Община Несебър съм се съветвал с него при назначаването на кадри в общинската администрация. Кадри, които той ми предложи през 1994 г.и досега работят в кметството, и то добре.
През 1995 г., когато като кмет водих борбата международния фестивал “Златният Орфей” да се провежда в Слънчев бряг се оказа, че не ни достигат 10 000 долара за обезпечаването на рецитала на мегазвездата Бой Джордж. Обърнах се към Митко за финансова помощ и той заедно със своя съдружник Йордан Йорданов  спонсорираха фестивала с необходимата сума. Така спасихме положението.
Но Митко е спасявал положението на редица още хора, които са изпадали в критични ситуации. Нелепата смърт ни го отне. Това е загуба не само за близките, но и за Несебър и за жителите на общината.
Почивай в мир, непрежалим от твоите близки и приятели. 

Андрей САРИЕВ, бивш кмет на Община Несебър

НЕ ИЗПУСКАШЕ НИЩО ОТ ПОЛЕЗРЕНИЕТО СИ

      Говореше тихо. Не обичаше бързият разговор. Почти винаги в разговора се усещаха нотки на хумор, ирония и най-вече самоирония. Обичаше да беседва с приятелите си. Ясно и точно определяше нещата с тях. В отделни случаи и при необходимост беше и рязък. Използваше умело силите, възможностите, знанията и трудоспособността на хората с които работеше на равна нога. Винаги обаче разграничаваше границите на своята територия-дали като низов управител или собственик на хотели.
На времето, а и в по-късен период, изказваше съжаление за първите години на демокрацията, когато се стигна до разграбването на комплекса, за пропуснатите възмо жности по-голям брой местни хора да участват в приватизацията на материалните активи.
Общуваше непринудено с приятелите си, споделяше весели случки от преди и след “демокрацията”. Не употребяваше алкохол и не настояваше другите да пият. На чужда маса предпочиташе да стои встрани, да не се превръща в център на внимание, макар че беше известен човек. Беше забележителен с неизмен ната пура в ръка.
С непрекъснатото повишаване на образователната си квалификация разви и усета си към извършващите се коренни промени в сферата на туризма. Беше особе но внимателен при обсъждането на договорни отношения, качеството на обслужване, грижа към персонала. Не изпускаше нищо от полезрението си, особено когато ставаше въпрос за западноевропейски  партньори. Те от своя страна му имаха пълно доверие, което се изразяваше в отпускане безпроблемно на кредити за ново строителство срещу туристически услуги.
Притежаваше ярко изразен твърд характер, благодарение на който поставяше за решаване проблемите на общината решително, без заобикалки и без никакви колебания, тъй като познаваше в дълбочина цялата проблематика. В един определен момент обаче бремето, което беше поел върху себе си ставаше все по-непосилно.
Винаги е уважавал институциите. Познаваше много магистрати. Някои от тях се радваха на приятелството му. Станеше ли обаче въпрос за полицията, настъпваше мълчание и сменяше темата. В една ситуация, при едно специфично съдебно дело, се съгласи да върне заведението “Капитанска среща”, на което беше дългогодишен арендатор,с аргумента, че става въпрос за местни хора.
На младини нямаше достатъчно време да се занимава с децата. Грижите по тяхното отглеждане и възпитание беше на съпругата му Регина. Гордееше се със сина, личеше голямата му слабост към дъщерята. Всячески им помагаше в израстването им като хора от туристическия бранш. Обичаше много внучките си. След всяко за връщане от чужбина им носеше специални подаръци. Свидетел съм на телефонни разговори с тях, които бяха много интересни. Обичаше да носи стилни маркови дрехи. Обикновено, цвят кафяв. Шофираше лично автомобила си  “Бентли” и джипа “Порше каен”.
Признаваше си, когато е извършил грешка. Ценеше, тези от своите приятели, които говорят открито за нелицеприятните неща и му показват грешките. В същото време отбягваше срещи с хора, лицемерни и излъчващи фалш.
Независимо че имаше условия възможности се отказа от кариерата на депутат и според мен това бе грешка от негова страна. Отказа и никога не се е движил с охрана, нямаше личен шофьор с аргумента: “Не искам и други да пострадат покрай мен”. Беше отлично запознат с обстановката в региона и страната и не допусна близост с групировките.
Поради голямата си информираност беше постоянно търсен от медиите и обичаше да контактува с тях, въпреки редакционната им политика, която понякога безпричинно беше насочена срещу самия него.
Знаеше много за случилите се и случващите се неща в туризма и стана  незаобиколим фактор за региона. Кончината му го превърна в още по-изключителна личност.

Яни НИКОЛОВ- ексгенерален директор на ДФ “Слънчев бряг”

ВСИЧКИ НИЕ СМЕ МУ ДЛЪЖНИЦИ

       Познавах Димитър Янков повече от тридесет години като съгражданин.  По-непосредствените ми контакти, впечатления и взаимоотношения  с него обаче са от по следните петнадесетина години, когато бях и общински съветник и кмет на Община Несебър, а след избора ми за председател на Общинския съвет, напрактика се превърнах в негов пряк приемник.
Той беше работодател на множество хора и техните семейства. Всички го уважаваха и съм сигурен, че са му благодарни за това, че милееше за местните хора, помагаше им безрезервно и безкористно.
Беше човек на действието, но същевременно с това и много искрен, точен и земен. Като общински съветник и председател на комисия, вземаше принципно отношение по всички най-значими въпроси, касаещи състоянието и развитието на Община Несебър. Както тогава, така и впоследствие, когато беше избран за председател на Общинския съвет, се вслушваше в мненията на общинските съветници и проявяваше уважително отношение към всеки от тях. Той работеше не само всеотдайно за просперитета на Община Несебър, но и за общото благо на интересите на местните хора. Едва ли могат да се изброят всички, на които е помогнал в беда. Той не просто помагаше, а вършеше това с удоволствие.Това няма как да бъде забравено.
И като председател на Общинския съвет, и като общественик, работеше неуморно, и ежедневно с действията си доказваше своята компетентност и възможности за лобиране не само за настоящото, а преди всичко, за бъдещото по-ефективно развитие на Община Несебър.
Димитър Янков беше твърд по характер, но и човечен и великодушен, откровен, отговорен и изпълнен с енергия и всеотдайност човек. Като един от първите хора в българския туризъм, той беше не просто работодател, а хотелската база, която управляваше се превърна в еталон за развитие на туризма, който следват неговата дъщеря и син.
Неговите успехи в туризма са и успехи на Община Несебър. Затова всички ние сме му длъжници.
Мир на праха му!

Янаки СТОЯНОВ- бивш общински съветник, кмет на Община Несебър и председател на Общинския съвет

КАТО ПРЪВ МЕЖДУ РАВНИ

       Беше мъж, който държеше на думата си. Във всяко едно отношение. Не само като председател на Общинския съвет, а и в човешките взаимоотношения. Имал съм възможност многократно да се убедя в това. И не само аз. Затова смятам, че малко или повече, всички ние, които сме се родили, живеем и работим на територията  на община Несебър, сме научили по нещичко от Димитър Янков-от неговия опит на общинар, общественик и бизнесмен.
Така се получи, че през последните осем години имах възможност да общувам с Янков като редови общински съветник, а в следващия мандат, и като председател на комисията по териториално-селищно устройство. Всички знаем колко висок бе социалният статус на Янков, но той никога не наруши общоприетия принцип за взаимоотношенията председател-съветници: “Пръв между равни”.
Неговата деловитост се проявяваше при разпределението на материалите за работата на комисиите, а и по време на заседанията на местния парламент, където не допускаше политиканстване и празно говорене, което смяташе за алабализъм.
Не само от това можем да се поучим. И не само на мен правеше впечатление, че Янков степенуваше възможното, вероятното и сигурното в решаването на общинските дела. Това също е поучително. Както и съобразяването на средствата за постигането на целите, които си поставяше, като пръв между равни. А и в бизнесделата.
Благодарение на атмосферата, създадена от Митко, местният парламент се превърна в школа на отговорността, а решенията ни като общински съветници придобиха реална тежест. Самите ние като съветници придобихме увереност да действаме и в ежедневния живот много по-решително и отговорно. Днес, не съм общински съветник, а кмет. Янков не е вече между нас. Времето не му стигна за делата, които смяташе да предприеме. Но школовката, наложена от него си остава пословична.

Николай ДИМИТРОВ- общински съветник /1999-2007/, настоящ кмет на Община Несебър

Из “ДИМИТЪР ЯНКОВ In Memoriam”

Публицистичен сборник – второ допълнено издание. Съставител - Максим Момчилов

Първото представяне на книгата”Димитър Янков In memoriam”се състоя в Кристалната зала на култовия ресторантски комплекс “Национал” в Бургас, където Димитър Янков е обичал да се събира с приятели на раздумка. Резюме за книгата пред журналистите от Дружеството на кореспондентите към СБЖ –Бургас поднесе бургаския журналист и публицист Пеньо Костадинов-доктор на философските науки. По-късно книгата бе представена и в Несебър



Справочник
» Община Несебър
» Информация за Несебър
» Културни институции
» Автогари и таксита
» Спешни телефони
» Болници
» Полиция
» Районен съд Несебър


Анкета
Криза: Ще посрещнем ли чуждестранни туристи това лято?

Да
Не
По-скоро да
По-скоро не

Гласувай
[Виж резултатите]