Благой ФИЛИПОВ-председател на Общинския съвет-Несебър:
ДОКАЗАТЕЛСТВАТА СА ПО-ДОБРИ ОТ РАЗСЪЖДЕНИЯТА
-Г-н Филипов,на последното заседание на Общинския съвет Вашият отчет като председател на местния парламент бе точка първа в дневния ред.Отчетът за първото полугодие бе гласуван с пълно единодушие и това гласуване е показателно за оценката,която Ви дава местния орган за самоуправление.Какви са измеренията за дейността на местния парламент за първото 6-месечие на 2010?
-Казано най-лаконично,през първите 6 месеца са проведени 4 заседания,гласувани са 155 решения,като 3 от тях са спрени от областния управител.Това са “цифровите” измерения.За да се стигне до тях постоянните комисии на Общинския съвет са провели 27 заседания на които са били обсъждани постъпилите докладни записки.По тях са приети проекто решения,изразени със становища по време на заседанията на местния парламент. През отчетния период бяха приети с огромно мнозинство наредбата за провеждане на обществено обсъждане на проекти, които ще се финансират чрез дългосрочен общински дълг и програмата за управление и разпореждане с имоти общинска собственост,които имат особено важно значение за развитието на самоуправляващата се общност. Гласувани бяха промени в наредба № 11 на Общински съвет-за определяне на местните такси и цени на услугите на територията на общината,а също така и в правилника за организацията и дейността на Общинския съвет,неговите комисии и взаимоотношенията му с общинската администрация.
За мен,както и за по-голямата част от колегите общински съветници,а надявам се и за по-голямата част от хората,живеещи и работещи на територията на общината,по-важно е не само и не толкова вземането на решения в постоянните комисии,а превръщането им в решения на местния орган за самоуправление.И най-вече, привеждането им в изпълнение от местната изпълнителна власт,чиито орган е кметът.
-В началото на годината се извършиха промени в правилника за работа на общинския съвет и постоянните комисии към него.Какво наложи извършването на тези промени?
-Извършването на тези промени се наложи от необходимостта от оптимизиране дейността на местния орган за самоуправлние.Анализът на дейността на съществуващите 7 на брой постоянни комисии показа,че за изминалия двегодишен период те са натоварени неравномерно,а някои от тях работят формално.Затова реших да предложа намаляването на техния брой от 7 на 5,като в същото време се окрупнят техните задължения.С изключение на един глас,предложението ми беше подкрепено от всички останали съветници.Заедно с преструктурирането на комисиите беше обновено и тяхното ръководство.Освен всичко друго,с намаляването на броя на комисиите бяха намалени и разходите за обезпечаване на тяхната дейност.
След извършената оптимизация комисиите са натоварени много по-равномерно.Така например,комисията по законност, обществен ред, местно самоуправление, приватизация, следприватизационен контрол по изпълнение решенията на Общински съвет е провела 5 заседания с 58 решения.Комисията по бюджет, финанси и европейски фондове и регионални програми е провела 6 заседания с 76 решения.
Комисия по устройство и развитие на територията, селско, горско, ловно стопанство и опазване на околната среда е със 7 заседания и 59 решения.Комисията по общинска собственост, жилищна политика, общински дружества и предприятия е провела 5 заседания и е взела 67 решения,а Комисията по образование, култура, туризъм, спорт, здравеопазване, вероизповедания и социални дейности има 4 заседания и 7 решения.
-Какво още може да се оптимизира в работата на органа на местното самоуправление?
-За мен и колегите ми в общинския съвет,оптимизацията в една или друга сфера на дейността на местния парламент не е самоцел.При всички случаи,желанието ми е Общинският съвет да става все по-работещ орган в системата на местното самоуправление.Възнамерявам на една от следващите сесии да направя нови предложения.Те ще бъдат насочени именно към това,общинският съвет да заработи още по-ефективно.
-Каква е политическата физиономия на местния парламент в края на третата година от мандата?
-Първоначално политическата физиономия на местния парламент беше щрихирана от следните партии и коалиции.Партия “Море”-5 съветници,коалиция “Победа” и партия “Дела”-по 3,РЗС,ХСС,”Атака”,”Либерално-демократичен съюз” и партия “Социалдемократи”-по 2.Впоследствие съветниците от “Атака” и “РЗС” се обединиха в една група,по-късно тези от “Атака” я напуснаха,а след това се обявиха за независими съветници в местния парламент.Не изключвам възможността за прегрупиране на политическите сили в местния парламент през последната година от мандата с оглед и във връзка с местните избори,които по всяка вероятност ще бъдат в един ден с избора за президент.
-В местния орган за самоуправление в предишния мандат имаше,а в настоящия няма представителство на класическите партии,каквито са БСП,СДС.Защо според Вас,това е така?
-Мисля,че обяснението е много просто,поне за община Несебър.През последните 15-20 години избирателите по една или друга причина гласуваха за т.н. десни и леви или пък за псевдо независими кандидати.С течение на времето обаче се оказа,че настъпва промяна в съзнанието на хората.Както в Несебър,така и в съставните селища на общината,гласоподавателите започнаха да осъзнават,че представителите на т.н. класически партии не разбират защо са във властта и не търсят пътища и начини за решаване на проблемите в една община като Несебър,които не са един и два.
Хората се убедиха,че трябва да настъпят реални промени,които да изтласкат на политическата сцена формирования от способни,млади хода,които да се заемат със съдбините на Общината и да компенсират последствията от наследеното.
Важно е да се разбере от още повече хора,че представителите на тези партии,които пребиваваха в общинското самоуправление през годините,които наричаме преход,не просто “изпаднаха от борда”.Те изпаднаха,защото показаха,че не са в състояние да решават общинските проблеми. Няма как такива да получат политическо представителство в местния парламент.Аз съм уверен,че за една част от партиите партии,които имат на този етап са представени в парламента,ако не разберат смисъла на наказателния вот,догодина на местните избори гласовете за тях ще бъдат още по-малко.
-В отсъствието на един съветник Вие бяхте избран за председател на Общинския съвет единодушно.Близо 3 години от началото на мандата Ви, как приемате максимата “Политиката е мръсна работа”?
-Не се смятам за политик в класическия смисъл на тази дума и не съм в местния парламент за да политиканствам.Получи се така,че бях избран за председател на Общинския съвет,но не се смятам за началник,а за “пръв между равни”.Надявам се и колегите ми да ме възприемат по този начин.Искам веднага обаче да направя едно уточнение,което се налага във връзка с хората,които идват с един или друг проблем в приемния ми ден.Голяма част от тях продължават да смятат,че идват в “съвета”,където “председателят” като едно време, може с един подпис или с едно телефонно обаждане да им реши проблема.Някога,когато кметът е бил и председател на изпълкома,може би е имало подобна практика.Но в днешно време има ред и правила,които не допускат намесата на председателя по този начин.И въпреки че го обяснявам всеки път,някои хора продължават да слагат знак за равенство между председателя на общинския съвет и кмета.
Но да се върнем към отговора на въпроса: “Мръсна работа ли е политиката?”.Не, не смятам политиката за мръсна работа.Но зависи какви са принципите ти към които се придържаш в живота и в бизнеса.Аз се стремя да бъда коректен в бизнеса и доколкото мога да го прилагам и в дейността на общинския съвет.Коректността изисква честност и принципност при изпълнението на поетите ангажименти и спазване на сроковете за тяхното реализиране.Стремя се така да постъпват и другите съветници от партия “Море” и по този начин да увлечем и останалите съветници в местния парламент. Мисля,че в определена степен успяваме,тъй като,ако погледнете протоколите с взетите решения,които са публикувани в официалния сайт на Община Несебър,ще се убедите,че по по-голямата част от тях е гласувано с огромно мнозинство с “за”.А и една не малка част са с пълно единодушие.
-Ще се съглася с Вас,тъй като периодично чета протоколите във връзка с изпълнението на взетите решения.Но Вие периодично сте обект на нападки в някои медии от председателя на партия “Дела” Атанас Терзиев,който е и общински съветник. Напоследък тези нападки зачестяват.Как ги възприемате,при положение,че те са отправени към Вас и като един от хората,олицетворяващи партия “Море”?
-Вече имах възможност да отговоря,че за мен политиката не е мръсна работа и в общинския съвет и във взаимоотношенията между хората.Но има и други хора,такива,към които спада и Терзиев,които попаднали повече или по-малко случайно в нея,я използват единствено и само за омаскаряване на политическия опонент.За омаскаряването те не се спират пред нищо.Водейки подобна “мръснишка” политика в общинския съвет те няма как да срещнат подкрепа от другите групи и съветници и с течение на времето се самоизолират и капсулират.
”Загрижеността” им към решаването на един или друг общински проблем се изражда в опит за компрометиране не само на моята личност,но и на общинския съвет като цяло,а и на кмета на Общината.Въпреки многократните опити за дезинформация и манипулация на обществеността в Несебър от Терзиев,подобна линия на поведение няма как да срещне подкрепа и сред политическите партии извън общинския съвет. Защото тя е не просто политика на противопоставяне,а на деструктивност,водеща до пълна конфронтация.
В опитите си да дискредитира общинските институции за самоуправление в Несебър Терзиев не спира с нападките си до всевъзможни органи и организации,които сигнализира със съмнения за “злоупотреби” при осъществяване на общинското самоуправление. Откакто е започнал да губи времето на компетентните органи,нито един негов сигнал за злоупотреби не е бил потвърден.И няма как да бъде потвърден, защото всеки един от тях е плод на болното му въображение.
Той обаче продължава с нападките.Стигна се до там да започне да излиза подобие на вестник с помпозното заглавие “Вашият глас” без адрес и издател,но за сметка на това безплатно.Но нали всички знаем,че “безплатен обяд няма” или казано по друг начин: “Сиренето е с пари”.В изданието,което по форма е по-скоро брошура, лесно може да се демаскира “гласа на Терзиев”,пак със същата цел-да бъде компрометирано ръководството на Община Несебър.И пак със същия ефект,няма кой да му обърне внимание.
По едно време и аз започнах да си мисля,че след като в Общинския съвет не му се обръща внимание,защото линията му на поведение е отблъскваща,то и обществеността ще остане безразлична към врявата,вдигана от Терзиев.Но това явно не е така и аз съм се лъгал.При поредната изцепка на Терзиев,този път пред БТВ,в поредния си опит да омаскари общинското ръководство,той бе освиркан от присъстващите.А казано по друг начин,това е поредното му бламиране.Дано да го е осъзнал.
-Да се върнем към спецификата на работата на местния парламент.За читателите ще е интересно да научат как се формира дневният ред за едно конкретно заседание.Как става това на практика?
-Формирането на проекта за дневен ред е двустранен процес.Съгласно действащия правилник за работата на общинския съвет всички материали постъпват в деловодството на съвета и се разпределят по направления към съответните постоянни комисии,които заседават по график.Основната дейност при подготовката на заседанието се извършва от постоянните комисии.За тях вече стана дума.Те оформят положително или отрицателно становище,/а понякога и не излизат с такова/,по всеки постъпил за решаване въпрос,което се докладва пред присъстващите на заседанието съветници.Понякога,както се случи на последното заседание,са налагат промени във вече приетия проект за дневен ред,които се гласуват в началото на заседанието с квалифицирано мнозинство.
Тези,които следят системно работата на Общинския съвет със сигурност ще установят,че като цяло има едно пренастройване на общинската политика към решаване на проблемите на жителите от тилните селища и високопланинските села.Но искам да отбележа,че по принцип в дневния ред на заседанията няма маловажни въпроси.
-Местното самоуправление се осъществява чрез Общинския съвет като законодателен орган и кметът като изпълнителен орган на местната власт. 30 месеца след мандата Ви като председател на Общинския съвет,как бихте охарактеризирали взаимоотношенията между тези два органа?
-Смятам,че е постигнато сравнително добро взаимодействие на фона на противоречията и конфликтите в останалите общини и региони.Доверието между двете страни е растящо,а това е едно допълнително условие за по-ефективното решаване на един или друг проблем,засягащ граждански,обществени или общински интереси.
Независимо от конфигурацията на представителите на политическите партии в местния парламент решенията са в резултат на оформящия се все повече либерален модел на взаимоотношения.От една страна,между всички представени в съвета партии,а от друга-между общинския съвет като субект на местното самоуправление и кметът като изпълнителен орган на това самоуправление.Надявам се,че все повече жители на общината са почувствали и осъзнават духа на тези взаимотношения.
-По какъв начин,освен чрез съветниците,жители на община Несебър могат да участват в заседнията на Общинския съвет?
-Искам още в началото да поясня,че заседанията на местния парламент са открити,а в духа на принципите на гласността и прозрачността,тези които се интересуват,но нямат възможност да присъстват на заседанията,могат да гледат техния пълен запис на видео в официалния сайт на Община Несебър.Но казаното се отнася по-скоро за присъствието и информираността на интересуващите се.
В действащия правилник за работата на общинския съвет е предвидена възможност за пряко участие на жители на общината в работата на местния парламент.То се осъществява след приключване на конкретното заседание,когато в продължение на един час граждани могат да отправят питания и предложения,представляващи обществен интерес.В правилника е указан е и реда по който се осъществява тази възможност.
Фактът обаче,че това право не е упражнено досега, е косвено доказателство и оценка,че местния парламент си върши добре работата и очевидно поставените въпроси и проблеми,постъпили от граждани и организации са намерили удоволетворително решение.Смятам,че за такива, и други от подобен род, случаи доказателствата са по-добри от разсъжденията.
Интервю на Максим МОМЧИЛОВ