Горещо начало на сезона чакат отново в Слънчев бряг. Този път скандалите са свързани със смяната на Съвета на директорите. Защо се стигна до това, кой какви интереси преследва, вярно ли е, че в основата стои спор за милиони левове, дължими към държавата - разкрива изпълнителният директор на "Слънчев бряг" АД Малина Стратиева.
- Госпожо Стратиева, стана практика преди туристическия сезон в Слънчев бряг да избухва някакъв скандал. В момента не се коментира толкова темата какви туристи ще дойдат тук и какво е състоянието на курорта, а дали ще бъде сменен бордът и кои ще са новите имена в него.
- Да, това винаги се случва преди сезона, независимо, че в последните години се опитваме да пренесем тези действия преди началото на сезона, за да може всеки един човек, който застане тук, ако има подобни действия, или ако има да се извършва нещо като промяна в структура, промяна в линия на развитие, да може като вземе съответните решения, да има време да ги изпълни. Но краят на годината се оказа доста сериозен за управлението на държавата – ние сме малък проблем за страната, има доста по-големи проблеми от нас и стигаме до момент, в който в последния момент закърпваме положението.
- А как ще коментирате имената, които се спрягат за новия борд? Мария Михалева, Соня Енилова, Златко Димитров, Константин Лефтеров и Иво Маринов – това са предложенията?
- Ами честно казано не ги виждам, пък и няма значение кои ще бъдат имената. Всичко това се случва под диктовката на Община Несебър и Съюза на собствениците – по-скоро управителния съвет на Съюза на собствениците. Това са институциите, които вървят в тази насока, по простата причина, че становището на борда и начина, по който трябва да се управлява този комплекс, сме го изразили още на 7-ми октомври миналата година. Но има и много личностна част в цялата тази история.
- Лично срещу вас?
- Срещу борда като цяло и срещу този вид на управление. Не може ресорният зам.-министър, който сега ще бъде в борда, да не поиска елементарна среща и да не чуе за какво става въпрос. Ако областният управител – дори да е на мнението на всички останали, но той поне ме прие и ме изслуша. И взе документите. Че ефект нямаше, нямаше. Това беше в края на октомври, когато започнаха да правят тези общи срещи да формират комисията по туризъм в областната управа. Тогава поисках среща. Той ме прие, занесох му една папка документи. Златко Димитров беше там, обясних му какво е нашето мнение, за какво става въпрос, но нещата са чисто личностни. Самият факт, че на 12 март, когато беше кръглата маса за туризма, се изрекоха тотални неистини, аз си мълчах, естествено, защото е безсмислено да се говори едно и също нещо на едни и същи хора. Там бяха стандартните хора, които в продължение на години повтарят едно и също, ние им повтаряме едно и също и уж се води някакъв разговор.
- Вярно ли е това, което твърди кметът на Несебър – че алеите са вписани в капитала на Слънчев бряг?
- Кметът на Несебър прекрасно знае, че не е така, както го знаят и собствениците на хотели. Въпреки това той не се умори да го повтаря. И всички останали знаят, че няма нищо общо с действителността, защото са го чували нееднократно! Това просто е едно медийно подклаждане на обстановката. В изказването на кмета винаги е било така – Община Несебър не е собственик и не може да влага средства в инфраструктурата. В момента, в който се получи писмо, че сменяме борда, ще видите, че пътят, който е собственост на Слънчев бряг АД, го оправя в момента Община Несебър. И ми е много интересно как ще оправдаят тези разходи, нали уж не може? Включително и на самия ден – 12 март, когато беше ясно, че нас ще ни сменят, в едно интервю той казва – “Кой е казал, че ще вземем инфраструктурата безвъзмездно? Въпросът е на какви параметри, на каква сделка”. А години наред повтаряше, че те няма да плащат за инфраструктура! Защо сега нещата се обърнаха? Явно е, че това източване на общината, за което той говори, пак ще се реализира. На тях им е ясно, че в такава комбинация няма да вляза. Те са ме пробвали. Няколко пъти са ме пробвали.
- Как са ви пробвали?
- Как - няма да кажа, защото нямам доказателства. Но на тях им е ясно, че няма да стане и трябва да сложим наши хора. Подчертавам, че всичко това се случва по инициатива на ГЕРБ, Община Несебър и хотелиерите.
- Кого спрягат за вашето място?
- Златко Димитров вероятно ще бъде председател на борда, защото това е ниска топка за него, той е бил вече изпълнителен директор. Лефтеров (Константин Лефтеров – общински съветник от контролираната от братя Диневи партия МОРЕ – б.а.) не е в състояние да стане, защото... малко не може да пише.
- Това сериозно ли го казвате?
- Е, ние го познаваме много добре, знаем за какво става въпрос. Цял Несебър го познава. От така предложените хора, Мария Михалева ще бъде човекът, който ще заеме моето място. Тя е човекът, който е бил на изпълнителна длъжност. Но ми е трудно да го твърдя със сигурност.
Вижте, няма значение кой ще бъде директор от всичките изброени в този списък. Въпросът е да се вземат едни пари по някакъв начин от общината, аз вече в цялата тази сага, която се вихреше във всичките тези години няколко варианта и сценария са ми в главата. Вече искам да не ги казвам, защото те може да не са се сетили, аз няма акъл да им давам какво могат да направят. Но във всичките тези изказвания, които прави кметът на Несебър, точно това прозира. Включително на 12 март кметът каза: кой взима пътища и градинки под наем? Не мисля, че сме чак толкова прости българският народ, да ни се обяснява как не може да се печели от улици. Ами ще ги даде за два билборда, пак ще спечели. И той няма да ги даде под наем, той ще ги даде на концесия. Той, че бърка тези две понятия, е друга тема. Но че ще ги даде на концесия това е ясно, защото има реални приходи, с които общината да поддържа тази инфраструктура, има реални законови приходи, които събира независимо какво се случва в комплекса.
- Каква роля играят тук братя Диневи? Константин Лефтеров – едно от предложенията за новия борд, е техен съветник в местния парламент в Несебър?
- Те са част от цялата тази история
- А вашите отношения с тях какви са?
- Аз нямам по-специални отношения с никого. Напълно нормални отношения поддържаме, още повече, че са ми били служители в Елените. Аз нямам нищо против тях, всеки си гони някаква бизнес-цел, искат, могат – правят го. Ние не можем, не го правим.
- Към този момент колко дължат сообствениците за неплатената инфраструктура?
- Чиста инфраструктура е около 1 млн., за които има заведени дела и това е всъщност частта на управителния съвет на Съюза на собствениците в готвените промени в борда. Защото на това събрание г-жа Иванова (Елена Иванова – председател на УС на Съюза на собствениците – б.а.) прочете един приватизационен договор, за да останат хората с впечатление, че не се дължат такива суми. Тя прекрасно знае, че след този договор има хиляда споразумения подписани, в които е уточнено с какво ще се занимава Слънчев бряг. Тя прекрасно знае, че това е реализирано. Съюзът на собствениците поведе война с АД-то в момента, в който ние разбрахме, че Елена Иванова се е свързала незаконно към промишления водопровод. И когато изискахме 800 лева, както е по закон, тогава се започна: падна пропускателния режим, направиха се частни бариери и паркинги. Тогава ние направихме SMS-паркиране, но пак ни атакуват. Е, какво трябва да направим? Това, което е на държавното АД, да го ползват всички, защото им се полага без пари?
- Собствениците смятат, че като сменят борда, няма да им търсят парите ли?
- Виждате ли какъв е проблемът – завеждам дела, искат ми оставката. Следващият директор ще потвърди делата, ще поискат и неговата. Значи ние ще шантажираме с едни оставки, макар че аз не виждам чак толкоз някой от този борд, който е сега да се притесни от това, че ще му поискат оставката. Или пък ние да сме притеснени. Аз се притеснявам по-скоро да не ми направят някаква постановка и да ми бутнат подпиша нещо, дето после да се чудя как съм го подписала. Затова всеки документ чета изключително внимателно.
- И все пак – какво ще се случи с тази спорна инфраструктура? Ще я купи ли община Несебър или ще й я подарят?
- Със сигурност ли Съветът на директорите ще бъде сменен? Доколко това е факт и доколко е още в сферата на слуховете?
- Общо събрание е свикано. То е факт, на 4 май, в най-краткия срок. Ние специално избрахме най-краткия срок, за да няма спекулации, че не искаме да има такова. Точките са факт, че ще има такива точки и такова общо събрание - ще има, освен ако не се яви държавата да няма кворум, но се съмнявам това да се случи, защото зам.-министърът Иво Маринов е лично заинтересован това да се случи. Вярно е, че министърът на икономиката се е подписал под всички тези неща. Единствено ако министърът си промени мнението, тогава може да няма общо събрание.
- Смяната на Съвета на директорите няма да промени закона и естественото развитие на това, което трябва да се случва в туризма. Това, че местната власт управлява този комплекс, в този вид, доказва докъде стигнахме – от възможността да бъдем един средностатистически много добър курорт, станахме един средностатистически битпазар.
- Попитах ви това, защото се говори, че бордът няма да си остави магарето в калта...
- Да, бордът няма да си остави магарето в калта. Лично аз съм си поставила задача - до 4 май, който и журналист да дойде да ме попита какво се случва, ще си кажа истината в очите. Обществеността ще знае за какво става въпрос и кой какъв е, кой какво смята да прави. Нито един от борда не се венчал за тази работа, пък и да се е венчал, има разводи. Нито на един от нас това не му е основната идея -цял живот с това да се занимава. Няма да се оставим да кажат, че сме уволнени поради некадърност. Няма да се оставим да кажат, че Слънчев бряг е целият в дупки, самият факт, че започнаха да кърпят главния път, а не вътре, говори, че не е така. Има само две пропадания, които са в резултат от присъединени хотелиери, които не си възстановиха настилката качествено. Които възстановявания не са скъпи, но са трудоемки, пък ние тая работа не обичаме да я правим. Това, което г-жа Иванова се опитва да внуши на аудиторията – че има много потрошени плочки и е трагично положението – това не е вярно и ще се убедите, ако минете през комплекса. Причината за смяната ни е такава – че не подписваме безвъзмездно прехвърляне на инфраструктурата и държим на държавността. Това, което ще се опитам да направя, е да разясня на най-широката аудитория – че нашето предложение е инфраструктурата да остане държавна, да бъде управлявана от министерството на икономиката. Комплексът е един от основните фактори, които определят имиджа на България като дестинация заедно с останалите комплекси, без да ги омаловажавам. Не може той да бъде управляван от една община, която е 23 000 жители с бебетата и не може общинският съвет да влезе в управлението на АД-то, защото там ще има чиста заинтересованост. Това го говоря от година и половина, няма чуваемост отникъде. След като кметът на Несебър си позволява да повтаря неща, които са доказани с документи, че са неверни.
- Кои точно неща са неверни?
- Той каза, че улиците и алеите и озеленяването са вписани в капитала на дружеството, когато е било управлението на НДСВ, в което ръководство бях аз като общински съветник. Нещо, което е безумно и за това има документи. Доскоро твърдеше, че нямаме право да го направим по закон и че не можело да има по закон частни улици. Но ние имаме право да го направим и може да има частни улици по закон, това поне спря да го повтаря. Но продължава да твърди, че е направено. Продължава да твърди, че разходите на Слънчев бряг били 800 000 лева. Ами като сложим и Слънчев бряг - Запад, и като сложим един огромен апарат – разходите за съставните селища да ги трупаме на Слънчев бряг – може. Той почиствал на добра воля. Каква добра воля, като всички данъци и такси влизат при теб, по закон ти трябва да го правиш! Не сме му били плащали – това, което е казал законът, го плащаме. Това, че на теб не ти стига, за да си реализираш собствените желания, това е друга тема. И това го говоря пред всички медии, но той упорито си знае неговата. И на масата на 12 март – седнали всички държавници – мълчат.
- Чисто туристически въпрос – какъв сезон прогнозирате?
- Добър сезон. Туристите идват и не ги интересуват тези наши държавни дрязги.
- А как ще бъде решен въпросът с паркирането това лято? Хората много негодуват срещу паяците.
Пробвахме две години да даваме паркингите под наем, дори едната година ги дадохме след конкурс. На практика за паркиране се ползват общите площи в курорта, но не и паркингите и по тази причина всички се отказаха и сега ги стопанисва дружеството. Паяците също са наша инициатива, дали сме на фирма за определена сума да извършва тази дейност. Иначе трябва да назначим хора. А ние не сме община и не събираме данъци. Комплексът не е проектиран за автотуристи. Той обслужва хотелите по договор, не е за автотуристи. За автотуристи са реализирани 8 външни паркинги. Затова има и пропускателен режим.
Скандалите са най-вече поради това, че ръководството на „Слънчев бряг” АД не опрости дължимите суми на 21 собственици за земя, инфраструктура и всичко останало. Тези хора дължат на държавата около милион лева. И когато те забавяха плащанията през годините, ние проявявахме разбиране и подписвахме споразумения за разсрочване. Но след като получихме санкция от Агенцията по приходите, че не сме банкова институция и независимо, че плащаме лихви, те са длъжни да си издължават вноските, тръгнахме към изваждане на изпълнителни листи. Основният проблем е този – че събираме сумите, че има изпълнителни листи на определени хора, че завеждаме дела и си търсим дължимите суми.
Проблем е, че не правим разграничение между управителни органи на Съюза на собствениците и останалите хора. А аз определено мисля, че когато има някакъв законен норматив, всички сме еднакви.
Продължават да се правят проверки. И те установяват, че документите са изрядни. Нека да се проверява. Но ако някои хора искат да получават подаръци от държавата и привличат за съюзници на своя страна собственици с нарушения, тогава нещата се изкористяват
– Инфраструктурата и общото развитие на комплекса Слънчев бряг като най-голям комплекс на територията на България, без да омаловажавам значението и на останалите комплекси, защото всички дават визията на българския туризъм, не трябва да бъдат в частни или в местни ръце. Защото жителите на община Несебър са 23 000, а леглата само в източната част на курорта са около 100 000. Виждаме каква огромна е разликата.
За мен инфраструктурата трябва да бъде държавна политика. Да се управлява от Министерство на икономиката, енергетиката и респективно от туризма, като се финансират тези дейности от туристическата такса, която се събира от общината чрез държавния бюджет. Което законово е абсолютно допустимо. И има възможност елементите на инфраструктурата да бъдат собственост на държавата като се обезщетят миноритарните акционери само с възможностите на дружеството, без държавата ефективно да вади средства за това. Това наше предложение е точно с цел да не посрещнем сезона на тъмно и мръсно. То е депозирано в Министерство на икономиката и енергетиката на 7 октомври. Становище не сме получили. Явно, че собствениците на хотели, съвместно с общината, виждат нещата по друг начин. Не считам, че бизнесът трябва да участва в управлението на инфраструктурата, тъй като всеки бизнес си има собствени интереси и е лично заинтересован. Тук трябва да действа независима страна, каквато се явява държавата.
Редно е министерството да отстоява интересите си, а не интересите на общината.
Това е точно, защото сме управлявани от местната власт. Защото собствениците на територии в Слънчев бряг решават, че те трябва да кажат каква да е стратегията за развитие на туризма като цяло. А това е погрешно. Държавата определя стратегия, а частникът развива своя бизнес, съгласно тази стратегия. Защото само в „Слънчев бряг” има 201 хотелиери. Ако всеки започне да дърпа чергата към собствения си хотел, няма да има развитие.
Не е важно дали този сезон ще започне с ново ръководство. По-важно е с каква цел идва то и какви са възможностите му да реализира сезона.
Ако ние не бяхме вложили средства в инфраструктура, нито един обект нямаше да функционира така, както функционира в момента.
Когато собствениците са купували хотелите, мястото е функционирало по този начин, според плана. И в приватизационните договори е отразено точно това предназначение на обекта. А тяхното задължение е реконструкция и модернизация с цел повишаване на туристическия продукт. Т.е. хотелите са продавани, за да функционира целият комплекс като един организъм, но не като град, а като курортен комплекс. Никъде в застроителния план няма разрешение за строителство на апартаменти. Това е реализирано допълнително по искане на собственика. Оформят се жилищни сгради, които вече имат необходимост от паркинги. Но собствениците не правят паркинг, а плътно застрояване.
Не ние нарушаваме застроителния план. Затова се говори против паяците. Защото дори на членовете на УС на Съюза на собствениците хотелите са обсебили плътно тези площи. И те реализират паркирането на улиците на АД-то. Ако има пропускателен режим и ако собствениците плащат инфраструктурни такси – добре, да ползват целите улици. Но когато не плащат нищо, не виждам защо имат претенции? И защо трябва да направят платен паркинг, както председателката на съюза Елена Иванова – платен паркинг на улицата на АД-то. И сложи пропускателна бариера на собствения си хотел на улицата на АД-то.
Добавена на: 26.03.2010 11:22
Автор: BurgasInfo