Благой ФИЛИПОВ-председател на Общинския съвет-Несебър:
СОЦИАЛНИТЕ ПРИДОБИВКИ НЕ СА ДАДЕНОСТ
-Г-н Филипов,предстои 20-тото заседание на местния орган за самоуправление, което практически е в третата година от мандата на общинските съветници.Какви са измеренията за неговата работа?
-Според Правилника за работата на Общинския съвет,той провежда своите
заседания веднъж на 2 месеца.През изтичащата година ние ще проведем 8 заседания, така че по отношение на количеството,както се казва планът е преизпълнен. От началото на мандата са взети 657 решения .Предстои да се вземат още най-малко 27.По-голямата част,взети през настоящата година са изпълнени,други са в процес на изпълнение. Преобладаващата част са взети по предложения от изпълнителния апарат на общинската администрация.Преди гласуването всяко от предложенията е билo обсъдено от съответната постоянна комисия,като най-натоварени в това отношение са били комисиите по: законност,обществен ред,местно самоуправление,приватизация и следприватизационен контрол и контрол по изпълнение на решенията на общинския съвет, устройство на територията, селско,горско и ловно стопанство и опазване на околната среда и по общинска собственост,жилищна политика,общински дружества и предприятия.
-Споделеното за свършеното може да се приеме за обощение на статистическите измерения за дейността на местния парламент.А в съдържателен план?
-Статистиката си и статистика.Тя е показателна.За мен обаче като председател много по-важното в дейността на Общинския съвет е,че избраните постоянни комисии в него от работни се превърнаха в работещи. За мен,както и за по-голямата част от колегите общински съветници,а надявам се и за по-голямата част от хората,живеещи и работещи на територията на общината,по-важно е не само и не толкова вземането на решения в постоянните комисии,а превръщането им в решения на местния орган за самоуправление.И най-вече,привеждането им в изпълнение от местната изпълнителна власт,чиито орган е кметът.
-В бюджета за 2013,въпреки съществуващата икономическа криза,бе запазена неговата социална насоченост.В какво по-конкретно се реализира тя при вземането на решения от общинските съветници?
-Наистина това е така.Независимо от икономическата и финансовата криза социалната политика на Общинския съвет,макар и с известни ограничения се запазва. Нейната насоченост се реализира в запазването на привилегиите за жители на общината при новородени деца която е в размер на 2 000 лв.Отпускането на средства за осъществяване на процедури ин витро е в същия размер.Също така при отпускане на еднократни финансови помощи за хора в затруднено здравословно и финансово състояние.На територията на общината се разшири структурата на млечните кухни за деца.Продължават да се строят детски градини. Своите придобивки запазват хората от третата възраст и пътуващите ученици. Периодично се гласуват необходимите средства за обезпечаване дейността на действащите спортни структури и клубове на територията на общината.Съвсем наскоро официално бе открита нова социална придобивка за хората с увреждания в новата част на Несебър. Някои от жителите на общината приемат всички социални придобивки едва ли не за даденост,но без усилията и загрижеността на кмета на Общината като изпълнителен орган на местната власт и Общинския съвет като орган на местното самоуправление това няма как да се случи.
-Понеже стана дума за самоуправлението,какви са възможностите за участие на жителите на общината в работата на Общинския съвет?Какъв е регламентът за това?
-Тeзи възможности са регламентирани от Правилника за организацията и дейността на Общинския съвет.Според действащата нормативна уредба,след приключване на заседанието на местния парламент в продължение на един час жители на общината могат да отправят питания и предложения от компетентността на Общинския съвет, кмета на Общината и кметовете на кметства,представляващи обществен интерес. Питанията трябва да са конкретно формулирани и да не съдържат становища и коментари по съществото на поставения въпрос,както и обвинения или лични нападки към адресата и трети лица.Те не могат да се отнасят за въпроси, извън компетенциите на общинските съветници, кмета на общината или кметовете на кметства. Редът за отправяне на питания е регламентиран в чл.75.Желаещите да отправят питане трябва да са депозирали предварително в канцеларията на Общинския съвет текста на питането в два екземпляра в срок до 10 дни преди датата на предстоящата сесия като депозираните питания се предават незабавно на лицата към които са отправени,за подготовка на отговор. Искам да отбележа,че цит.правилник,както и всички останали правилници и наредби,регламентиращи дейността на местния орган за самоуправление са публикувани в официалния сайт на Община Несебър,както и в наличния официален сайт на Общинския съвет.
-И за още един регламент,който се налага да се припомни.Какъв е редът за кандидатстване за еднократна финансова помощ от хора в неравностойно социално и здравословно състояние?
-Редът произтича от Правилника за отпускане на еднократна финансова помощ на нуждаещите се лица и семейства на територията на Община Несебър.По реда на този правилник се отпускат средства на : лица с влошено здравословно състояние,с трайни увреждания или доказана степен на инвалидност,на деца и младежи в неравностойно положение,на лица и семейства, пострадали от бедствия, аварии, пожари и др. природни бедствия,на лица, двойки и семейства с репродуктивни проблеми за „ ин витро” процедура. Еднократна финансова помощ се отпуска на лица с постоянен адрес на територията на общината през последните 3 години,въз основа на подадено писмено заявление до кмета на общината по утвърден образец. Молбите се разглеждат от Постоянна комисия назначена със заповед на кмета на в състав от 7 души-3 общински съветници,определени с решение на Общинския съвет и 4 представители на общинската администрация. Постоянната комисия разглежда постъпилите заявления за отпускане на финансова помощ един път месечно или извънредно при необходимост по инициатива на нейния председател, заседава при кворум от 50+1 от общия брой на членовете на комисията и поне един представител на общински съвет. Еднократната финансова помощ на лицата по чл.2, т.5 на правилника се отпуска с решение на Общинския съвет въз основа на протокол изготвен от постоянната комисия по чл.4. Размерът на еднократната финансова помощ не може да бъде повече от 2000 лв. Еднократна финансова помощ отпускана на лицата с влошено здравословно състояние или инвалиди с трайно намалена работоспособност над 50%, онкологично болни,болни на хемодиализа е в размер до 3 минимални работни заплати за страната. Еднократна финансова помощ отпускана на лицата по чл.2.,т3 / деца сираци до18 г.,студенти редовно обучение, учащи се младежи от многодетни семейства е в размер до 2 минимални работни заплати за страната.За процедурите „ин витро” сумата е до 2 000 лв.Формулярите за кандидатстване по този правилник могат да се разпечатат от официалния сайт на Общината.
-Стана традиция в Деня на българската община да се срещате с представители на ученическото самоуправление в несебърските училища.Какви са въпросите,които младите хора представят пред Вас?
-Наистина,както миналата година,така и през настоящата,представители на ученическото самоуправление от СОУ „Любен Каравелов” и ПГТ „Иван Вазов” уважиха поканата ми да обсъдим заедно състоянието на общинската проблематика най-вече от тяхна гледна точка. Тематиката на въпросите обаче се разпростря от състоянието на културно-историческите паметници, улиците и пътищата в града и общината до защо в Несебър няма център и открояваща се сграда на кметство и подходяща зала за изнасяне на театрални представления в новата част на града.Наложи се да просрочим времето за да отговоря на всички въпроси,а и да поема и персонален ангажимент за решаване на някои от изложените проблеми.
-А от какво естество са въпросите,които поставят хората в приемния Ви ден.Следите ли кои и колко от тях са решени след Ваша намеса?
-От най-различнo естество.Бих казал,от всякакъв характер.Преобладават тези,породени от недоимъка,безработицата,жилищни нужди,битови неуредици.Няма как да се изредят всички.По-голямата част от тях са изключително от частен характери въобще не са от компетенцията на Общинския съвет. Независимо и въпреки това,взимам присърце всеки проблем и се стремя доколкото мога да спомогна за неговото решаване.Официалният ми приемен ден си остава в сряда.Но както и в предишния мандат приемам по неизбежност всеки ден.Просто няма как.
-Очакванията Ви за настъпващата 2014?
-Очакванията ми са за сравнително добро финансово състояние на Общината в условията на криза.Разчитам с по-бързи темпове да продължи работата по започнатите проекти с евросредства за: ПСОВ-Несебър-Равда-Ахелой,претоварната станция за регионалното депо за отпадъци край Равда,реконструкцията и модернизацията на на В и К Тънково. С решение на Общинския съвет Община Несебър да продължи кандидатства с проекти за средства по допустимите оперативни програми на Еврокомисията и отделни министерства,с които се цели осигуряване на средства за обекти в селищата на общината. До началото на сезона се надявам да бъде завършена сградата на Старото кметство. Предстои започването на проектиране на Центъра за изследване на черноморската флора и фауна,ботанически и природонаучен музей на територията на полуостровната част на Несебър,като изграждането му е предвидено в северозападната зона на града. Това са очакванията ми за 2014. А понеже сме в навечерието на Новогодишните празници ще се възползвам да пожелая Весела Коледа и Щастлива Нова година на всеки от жителите на несебърската община!
Интервю на Максим МОМЧИЛОВ