• Ваканционен портал за Несебър, Слънчев бряг и Южното Черноморие
Николай ДИМИТРОВ: Екологията е един от основните приоритети

Сподели:
04 Декември 2013, Сряда


Николай ДИМИТРОВ-кмет на Община Несебър: ЕКОЛОГИЯТА Е ЕДИН ОТ ОСНОВНИТЕ ПРИОРИТЕТИ НА ОБЩИНСКОТО РЪКОВОДСТВО

ИСКА МИ СЕ ОПАЗВАНЕТО НА ОКОЛНАТА СРЕДА ДА СЕ ПРЕВЪРНЕ В НАЧИН НА ЖИВОТ ЗА ПОВЕЧЕ ХОРА

 

 

 

-Г-н Димитров,в какво се изразява водената от общинското ръководство екологична политика на територията на общината?

-Дейностите в сферата на екологията се реализират основно чрез работещите в отдел „Екология” на Община Несебър,но в акциите с екологична тематика се включват и представители на всички слоеве на населението от всички възрасти.

-В какво по-конкретно се проявяват тези дейности?

-За разлика от индивидуалната субективна човешка дейност,която не се нуждае от специално планиране на общинско ниво е по-различно.Чрез отдел „Екология” се разработват проекти,планове,програми и разрешителни режими по опазване на околната среда.След тяхното обявяване и обществено обсъждане те се внасят в съответната постоянна комисия към Общинския съвет и след одобрението им от самия съвет те стават задължителни за всеки жител на общината,а и за тези,които не са жители,но живеят и работят на нейната територия.

-На 31 октомври бе честван Международния ден на Черно море.По какъв начин се изразява грижата към него целогодишно на общинско равнище?

-В отношение нашата грижа като дейност е неразделна част от разработването и реализацията на Морската стратегия и в изпълнение на чл.8, чл.9 и чл.10 от Рамкова директива за морска стратегия/РДМС/ и наредбата за опазване на околната среда в морските води – морски регион „Черно море”.РДМС има за цел постигане на добро екологично състояние в морските води на Европейския съюз /ЕС/ до 2020 г. и опазване на ресурсната база, от която зависят икономическите и социални дейности,свързани с морското пространство.Доброто състояние следва да се постигне чрез разработване и прилагане на стратегия за морските води във всяка страна-членка на EС.Като това състояние се оценява на база 11 качествени дескриптори, като се вземат предвид екологичното състояние,натискът и въздействията върху морските екосистеми.В това отношение общинската екополитика се определя на основата на Наредбата за опазване на околната среда в морските води /НООСМВ, приета с ПМС № 273 от 23.11.2010 г./, чрез която са транспонирани изискванията на РДМС в българското законодателство.                         

-Прилагането на една такава политика изисква непрекъснат мониторинг на водата,въздуха и почвата на територията на общината и преди всичко на крайморските води.Какво е тяхното състояние? 

-Според констатираните показатели състоянието на водата,въздуха и почвата е добро и отговарят на изискуемите стандарти за качество.Полагат се специални грижи за крайбрежните  морски води,които чрез ПСОВ Обзор-Бяла и ПСОВ Равда-Несебър-Слънчев бряг-Ахелой се заустват навътре в морето.Следи се за точковите източници на замърсяване.

-Има ли нарушители и от какво естество са нарушенията?

-Да.За съжаление все още се натъкваме на нарушители-физически и юридически лица,които се санкционират по съответната процедура.В тази връзка искам да подчертая,че каквито и да са усилията на общинската администрация за съхраняването на екообстановката на територията на общината,това трябва да бъде дело на цялата общественост.Иска ми се опазването на околната среда да се превърне в начин на живот за все повечехора.

 -Съвсем наскоро по инициатива на отдел „Екология” общината се включи в Европейската седмица за намаляване на  отпадъците.В какво се изразява политиката на общинското ръководство в конкретно тази сфера-за отпадъците?     

-Политиката и дейността в тази сфера е съвсем конкретна.Община Несебър има разработена "Общинска програма за управление на отпадъците 2006 - 2030".Чрез нея се цели: предотвратяване и намаляване на образуването на отпадъците;увеличаване на количествата рециклирани и оползотворени отпадъци;подобряване на организацията по разделяне, временно съхранение, събиране и транспортиране на отпадъците; екологосъобразно обезвреждане на отпадъците;предотвратяване и намаляване на риска от стари замърсявания с отпадъци;правно регулиране на управлението на отпадъците и ускоряване прилагането на законодателството и политиката в областта;осигуряване на достатъчни и надеждни данни за отпадъците;укрепване на административния капацитет за управлението на отпадъците;увеличаване на инвестициите в сектора и прилагане на принципите;“отговорност на производителя” и “замърсителят плаща”;участие на обществеността;управление на специфични потоци отпадъци.

-Какви са резултатите от включването на Общината в инициативата „Европейска седмица за намаляване на отпадъците”,която се състоя в цялата страна под егидата на Янез Поточник-еврокомисар за околната среда?

-Масовите прояви при реализацията на инициативата бяха най-много в Несебър,Свети Влас,Равда и Обзор.Целта бе да се провокира и стимулира поведението на малки и големи за едно по-разумно потребление и по-цивилизовано отношение към отпадъците, които генерираме.
В Деня на отворените врати в отдел „Екология“се първоначално се включиха 50 деца от ОДЗ „Калина Малина“, които участваха активно в подготвената им викторина с въпроси свързани с опазването на околната среда.Учениците от 5 и 6 клас от кръжока по „Опазване на околната среда“ от СОУ „Любен Каравелов“ също бяха сред активните участници в усвояването на  практики в борбата със замърсяването и опазването на природата.Те се включиха в импровизираната работилница за изработка на пано от отпадъчни материали. В училището „Св.св. Кирил и Методий”-Свети Влас също бе организиран конкурс за изработване на предмети,облекла и украса от отпадъчни материали като участниците в него бяха отличени с награди от еколога на кметство Свети Влас Диана Шиварова.
По време на информационния ден на Община Несебър Ани Николова-директор на дирекция „Управление на проекти по еврофондове и екология“ разясни ползите от 5-те екологични кампании,организирани от общината през 2013 г., в рамките на които бяха събрани близо 50 тона отпадъци за рециклиране.         Презентация на тема: „Внедряване на модела за управление на отпадъците на правителството на Люксембург в български общини“,представи Боян Свиленов.Той запозна аудоторията с 10-те модула на програмата сертифицирана като най-добра практика от Европейската комисия - SuperDrecksKëscht®(SDK).В презентацията обстойно се акцентира на потенциала на разделното събиране и предимствата за икономиката и околната среда от рециклирането на отпадъците.               

Завършек на участието в „Европейската седмица за намаляване на отпадъци” в Община Несебър сложи кампанията „Е-рециклирай“,реализацията на която се състоя в селективното събиране на излязло от употреба електрическо и електронно оборудване и негодни за употреба батерии и акумулатори. В специално обособените пунктове за събиране в Несебър,Свети Влас,Обзор и Равда. общото количество на събраните отпадъци е 269 електрически и електронни уреди и 330 луминисцентни лампи. Постигнатата масовост в организирането и провеждането на дейностите по реализацията на инициативата ми вдъхва увереност,че опазването на околната среда е на път да се превърне в начин на живот за все повече хора.                                                                   

-Кои са актуалните екопроекти по които се работи на настоящия етап?  

-Работи се по  два проекта с екологична насоченост по Програма за развитие на селските райони 2007-2013 г.Съсвсем скоро беше приключен проектът „Залесяване на 132 дка общински земи в землището на Оризаре”,в рамките на който беше извършена механизирана почвоподготовка,закупуване,транспорт и временно съхранение на посадъчен материал-52 800 броя фиданки от вида „летен дъб“ и залесяване на 132 дка в местност „Оризарски осенак“, землище на Оризаре. По този начин се създадоха нови горски култури върху изсъхнали такива и се изпълни целта на проекта за предотвратяване на ерозията и опустиняването. Вторият проект по програмата, който стартира през 2013 е „Прилагане на ефективни инструменти за превенция на горските пожари в община Несебър“.Целта на проекта е да бъдат предовтратени в максимална степен горските пожари и съответно да се избегнат сериозните щети,които те нанасят върху околната среда. По проекта ще се изградят два броя изкуствени водоизточници, три броя временни наблюдателни противопожарни пунктове /кули/ и закупуване на оборудване за противопожарни депа и защитни средства.                                                                                                                     Изкуствените водоизточници ще бъдат ситуирани съответно в землището на Свети Влас, м. „Касада Саръгьолджук“ и  Несебър, м. „Баира“, като вместимостта на всеки един е 2 х 48м 3. Наблюдателните противопожарни пунктове (кули) ще се изградят в землището на Гюльовца, м.“Курията“,Свети Влас, м.“Касада Саръгьолджук“ и Обзор, м. „Иван Баир“.                                                                             Продължава работата  и по други два проекта на Оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.“: „Събиране, пречистване и отвеждане на пречистените отпадъчни води от агломерация Несебър-Слънчев бряг-Равда“ и „Изграждане на регионална система за управление на отпадъците в регион Бургас“. По време на Националната екоседмица бе отчетен напредъка по изпълнението на първия проект.Ще споделя още веднъж,че всичко върви по план,сроковете се спазват и има съдействие на всички нива от административна гледна точка.Вече е факт и първото разрешение за строеж издадено от Министерството на инвестиционното проектиране за обект: „Разширение и рехабилитация на пречиствателната станция за отпадни води ПОСВ-Равда“.Успешно се извършват строително-монтажни работи по дълбоководното заустване.Вече са положени част от тръбите на морското дъно.Този проект е пилотен и се изпълнява за първи път в България.

-И накрая,един въпрос,извън екологичната тема.Настъпват Коледните и Новогодишните празници.Какви са акцентите от  проявите на празничния афиш, организирани от Общината по този повод? 

-Нека да останат като изненада до 9 декември,когато ще бъдат обявени при запалването на Коледните светлини на пл.”Жулиета Шишманова”.Позволявам си и аз накрая да честитя в аванс  Никулден на всички моряци,рибари,търговци,банкери и занаятчии,живеещи и работещи на територията на общината. 

Честит празник и на всички именници!

Интервю на Максим МОМЧИЛОВ

В категории: Събития
Сподели:


Коментари
0 коментара
Добави коментар
Добавете коментар
Вашето име:
Моля, въведете Вашето име
Коментар:
Моля, въведете Вашият коментар
Защитен код:
Моля, въведете защитния код
 





Димитър Янков ( 2 април 1952 – 9 май 2007 )

    "Несебър медия" е посветен в памет на големия несебърски общественик и доайен на съвременния български туризъм Димитър Янков/ 1952-2007г./, обявен посмъртно за Почетен гражданин на гр.Несебър. 
     Димитър Янков отдаде целия си живот за развитието на туризма и просперитета на Община Несебър. Работил е в туризма още от ученическа възраст. Завършва магистратура по „Икономика и управление на туризма”. Специализира  висш корпоративен мениджмънт в Токио и е учредител на Българо-японското дружество в България. Участва в Управителния съвет на Националния съюз на туристическата индустрия и в Управителния съвет на Националния борд по туризъм в България. Като общински съветник в Общински съвет-Несебър от 1999 г. до 2003 г. е председател на Постоянната комисия по икономика, финанси и бюджет. От 2003-та година до трагичната си смърт на 9 май 2007 г. той е председател на Общински съвет-Несебър, като още от началото на своя мандат дарява цялата си заплата за благотворителност и спонсориране на млади таланти от общината. Основател е на несебърската фондация „Европейски инициативи”, чиято общественополезна дейност продължават днес  неговите потомци. 
      Несебър, Слънчев бряг и българският туризъм  днес нямаше да са същите без Димитър Янков. Той е човекът, който пръв промени хотелския облик в най-големия български курорт и показа напрактика какво е модерен туризъм.  Димитър Янков бе туристически предприемач с голям размах и в мисленето, и в идеите, и в тяхната реализация. Той бе стожерът и защитникът на местните хора от Несебър и на местните интереси на Несебър в туризма в жестоките години на прехода. Като председател на Общинския съвет и като дългогодишен общински съветник,  Димитър Янков категорично отстояваше местните интереси и каузата на Несебър, независимо какво ще му струва. И го правеше не за заслуги, а защото обичаше Несебър и хората, имаше силно чувство за справедливост и достойнство и голямо човешко сърце. И защото бе истински лидер! 
      Димитър Янков не само положи основите на модерния облик на българския туризъм, той промени със същия замах и местното самоуправление на Несебър към действеност и откритост. Янков не се боеше да критикува. Янков посочваше проблемите в прав текст, търсеше и намираше тяхното решение. Янков виждаше далеч напред пътя на развитието на Несебър и ролята на местното управление за осигуряване на висок жизнен стандарт за  жителите на общината. Той начерта перспективите пред Несебър и туризма чрез приоритетно изграждане на инфраструктурата на територията на цялата община. 
     Янков мислеше и действаше в глобален мащаб без да жали сили и енергия. Никога не се страхуваше да изрази пред хората и пред медиите открито и честно своето мнение и своята позиция по най-парливите въпроси на деня. 
      Неговият дух ще бъде вечно жив, защото устремът на Димитър Янков към развитие и просперитет е вграден в днешния дух на Несебър: най-проспериращата, най-бързо развиващата се икономически община и безспорен туристически лидер на България и в Европа!

С дълбок поклон пред светлата памет на големия човек, големия туристически авторитет и големия общественик на Несебър-Димитър Янков!

От Фондация „Европейски инициативи-Димитър Янков”-Несебър 


  
Спомени и цитати за Димитър Янков от книгата в негова памет „In Memoriam”: 

ТОЙ БЕШЕ ЧОВЕК НА ДЕЙСТВИЕТО

      Има едни хора,чиято стихия е в действието и действането, в правенето, в  промяната.Такъв беше Димитър Янков. Все още не мога да свикна с мисълта, че той вече не е между нас. Той беше широко скроен човек, едромащабен и в същото време общодостъпен за хората. Един от крупните хотелиери в Слънчев бряг и в българския туризъм, въобще. От тези хотелиери, които са не само собственици-инвеститори, а работещи и развиващи бранша, виждащ и разбиращ нещата в тяхната взаимна връзка и перспектива.
И като човек от бранша и като председател на Общинския съвет, на него не трябваше да му се обяснява много или надълго и нашироко. Казваше му се проблема и той се разрешаваше-в Общинския съвет, или по друг начин-в съкратен срок. Янков беше един от малцината, които осъзнаваха, че за да върви и се развива твоя хотел, трябва да се развива и инфраструктурата около него и до него.
Няма как да бъде забравено, че благодарение на неговите решаващи намеси и отстояване на позиции развитието на инфраструктурата в западната зона на комплекса и тиловите селища придоби приоритетно значение за Общината,отрегулираха се и проблемите с такса-смет и курортната такса. Години наред тези проблеми бяха обяснявани на общинското ръководство, а Янков ги реши с един замах.
Това можеше да бъде направено от човек, произхождащ и милеещ за бранша, не просто инвестиращ,а активно участващ в процесите за развитие на туризма не само в региона, а и в страната като цяло. Не случайно той беше избран в ръководството на всички по-значими организации, които олицетворяват българския туризъм.  Димитър Янков беше чужд на всякаква мнителност, откровен и общителен. Отговорен пред големите въпроси на деня, безкористен при изпълнение на обществения си дълг. Той имаше усет, постоянна готовност и неизтощима воля до степен, която го превърна в основен двигател на общия интерес за разрешаване на съществуващите проблеми и защита, както на общинските интереси, така и на интересите на хората от община Несебър.
Днес е трудно да се опише всичко с което ще запомним човека, деятеля и приятеля Димитър Янков. При всички случаи това ще е онова, с което е оставил следи в съзнанието ни като човек на действието и действането, в правенето, в промяната. Не за себе си, а за другите.
Физически той ще ни липсва, но духът му винаги ще витае около всички нас.

Малина СТРАТИЕВА-изп. директор на “Слънчев бряг”АД

СПАСЯВАШЕ ПОЛОЖЕНИЕТО В КРИТИЧНИ СИТУАЦИИ

      Познавах Димитър Янков отпреди четири десетилетия, когато като млад специалист, завършил Института за международен туризъм, започна работа в кк”Слънчев бряг”. Още тогава неговата квалификация и отлично владеене на немски език, предизвикваха не съвсем благородна завист сред колегите му и се стигна до доноси срещу него. Бях заместник-председател на изпълкома на Общинския народен съвет и отговарях за ресора на туризма. Наложи ми се да се занимавам със сигнала малко по-дълго време, а в хода на работата се установи, че става въпрос за доносничество от един конкретен човек, който се оказа клеветник. По-късно случаят отново ме срещна с Митко. Той възнамеряваше да се жени за източногерманката Регина. Датата беше насрочена, роднините на булката от чужбина пристигнали,а документите за сключване на брака от ГДР-не. Все още бях зам. председател на изпълкома и длъжностно лице по сключване на гражданските бракове. Произнесох словото за ритуала, двамата младоженци потвърдиха пред мен желанието си да сключат брак и аз ги обявих за законни съпруг и съпруга, а документи те от ГДР пристигнаха с шест месеца закъснение.
След това се наложи да търсим жилище за младото семейство, а и работа за младоженката. Така отношенията ни от делови се превърнаха в дружески. За известно време се откъснах от общинската работа, но отношенията ни с Митко не прекъснаха. Виждах, че благодарение на усета му за бизнес фирмите му започнаха да просперират и да се налагат на свободния туристическия пазар. В тях работеше и сериозен човешки ресурс. Понякога в качеството си на  кмет на Община Несебър съм се съветвал с него при назначаването на кадри в общинската администрация. Кадри, които той ми предложи през 1994 г.и досега работят в кметството, и то добре.
През 1995 г., когато като кмет водих борбата международния фестивал “Златният Орфей” да се провежда в Слънчев бряг се оказа, че не ни достигат 10 000 долара за обезпечаването на рецитала на мегазвездата Бой Джордж. Обърнах се към Митко за финансова помощ и той заедно със своя съдружник Йордан Йорданов  спонсорираха фестивала с необходимата сума. Така спасихме положението.
Но Митко е спасявал положението на редица още хора, които са изпадали в критични ситуации. Нелепата смърт ни го отне. Това е загуба не само за близките, но и за Несебър и за жителите на общината.
Почивай в мир, непрежалим от твоите близки и приятели. 

Андрей САРИЕВ, бивш кмет на Община Несебър

НЕ ИЗПУСКАШЕ НИЩО ОТ ПОЛЕЗРЕНИЕТО СИ

      Говореше тихо. Не обичаше бързият разговор. Почти винаги в разговора се усещаха нотки на хумор, ирония и най-вече самоирония. Обичаше да беседва с приятелите си. Ясно и точно определяше нещата с тях. В отделни случаи и при необходимост беше и рязък. Използваше умело силите, възможностите, знанията и трудоспособността на хората с които работеше на равна нога. Винаги обаче разграничаваше границите на своята територия-дали като низов управител или собственик на хотели.
На времето, а и в по-късен период, изказваше съжаление за първите години на демокрацията, когато се стигна до разграбването на комплекса, за пропуснатите възмо жности по-голям брой местни хора да участват в приватизацията на материалните активи.
Общуваше непринудено с приятелите си, споделяше весели случки от преди и след “демокрацията”. Не употребяваше алкохол и не настояваше другите да пият. На чужда маса предпочиташе да стои встрани, да не се превръща в център на внимание, макар че беше известен човек. Беше забележителен с неизмен ната пура в ръка.
С непрекъснатото повишаване на образователната си квалификация разви и усета си към извършващите се коренни промени в сферата на туризма. Беше особе но внимателен при обсъждането на договорни отношения, качеството на обслужване, грижа към персонала. Не изпускаше нищо от полезрението си, особено когато ставаше въпрос за западноевропейски  партньори. Те от своя страна му имаха пълно доверие, което се изразяваше в отпускане безпроблемно на кредити за ново строителство срещу туристически услуги.
Притежаваше ярко изразен твърд характер, благодарение на който поставяше за решаване проблемите на общината решително, без заобикалки и без никакви колебания, тъй като познаваше в дълбочина цялата проблематика. В един определен момент обаче бремето, което беше поел върху себе си ставаше все по-непосилно.
Винаги е уважавал институциите. Познаваше много магистрати. Някои от тях се радваха на приятелството му. Станеше ли обаче въпрос за полицията, настъпваше мълчание и сменяше темата. В една ситуация, при едно специфично съдебно дело, се съгласи да върне заведението “Капитанска среща”, на което беше дългогодишен арендатор,с аргумента, че става въпрос за местни хора.
На младини нямаше достатъчно време да се занимава с децата. Грижите по тяхното отглеждане и възпитание беше на съпругата му Регина. Гордееше се със сина, личеше голямата му слабост към дъщерята. Всячески им помагаше в израстването им като хора от туристическия бранш. Обичаше много внучките си. След всяко за връщане от чужбина им носеше специални подаръци. Свидетел съм на телефонни разговори с тях, които бяха много интересни. Обичаше да носи стилни маркови дрехи. Обикновено, цвят кафяв. Шофираше лично автомобила си  “Бентли” и джипа “Порше каен”.
Признаваше си, когато е извършил грешка. Ценеше, тези от своите приятели, които говорят открито за нелицеприятните неща и му показват грешките. В същото време отбягваше срещи с хора, лицемерни и излъчващи фалш.
Независимо че имаше условия възможности се отказа от кариерата на депутат и според мен това бе грешка от негова страна. Отказа и никога не се е движил с охрана, нямаше личен шофьор с аргумента: “Не искам и други да пострадат покрай мен”. Беше отлично запознат с обстановката в региона и страната и не допусна близост с групировките.
Поради голямата си информираност беше постоянно търсен от медиите и обичаше да контактува с тях, въпреки редакционната им политика, която понякога безпричинно беше насочена срещу самия него.
Знаеше много за случилите се и случващите се неща в туризма и стана  незаобиколим фактор за региона. Кончината му го превърна в още по-изключителна личност.

Яни НИКОЛОВ- ексгенерален директор на ДФ “Слънчев бряг”

ВСИЧКИ НИЕ СМЕ МУ ДЛЪЖНИЦИ

       Познавах Димитър Янков повече от тридесет години като съгражданин.  По-непосредствените ми контакти, впечатления и взаимоотношения  с него обаче са от по следните петнадесетина години, когато бях и общински съветник и кмет на Община Несебър, а след избора ми за председател на Общинския съвет, напрактика се превърнах в негов пряк приемник.
Той беше работодател на множество хора и техните семейства. Всички го уважаваха и съм сигурен, че са му благодарни за това, че милееше за местните хора, помагаше им безрезервно и безкористно.
Беше човек на действието, но същевременно с това и много искрен, точен и земен. Като общински съветник и председател на комисия, вземаше принципно отношение по всички най-значими въпроси, касаещи състоянието и развитието на Община Несебър. Както тогава, така и впоследствие, когато беше избран за председател на Общинския съвет, се вслушваше в мненията на общинските съветници и проявяваше уважително отношение към всеки от тях. Той работеше не само всеотдайно за просперитета на Община Несебър, но и за общото благо на интересите на местните хора. Едва ли могат да се изброят всички, на които е помогнал в беда. Той не просто помагаше, а вършеше това с удоволствие.Това няма как да бъде забравено.
И като председател на Общинския съвет, и като общественик, работеше неуморно, и ежедневно с действията си доказваше своята компетентност и възможности за лобиране не само за настоящото, а преди всичко, за бъдещото по-ефективно развитие на Община Несебър.
Димитър Янков беше твърд по характер, но и човечен и великодушен, откровен, отговорен и изпълнен с енергия и всеотдайност човек. Като един от първите хора в българския туризъм, той беше не просто работодател, а хотелската база, която управляваше се превърна в еталон за развитие на туризма, който следват неговата дъщеря и син.
Неговите успехи в туризма са и успехи на Община Несебър. Затова всички ние сме му длъжници.
Мир на праха му!

Янаки СТОЯНОВ- бивш общински съветник, кмет на Община Несебър и председател на Общинския съвет

КАТО ПРЪВ МЕЖДУ РАВНИ

       Беше мъж, който държеше на думата си. Във всяко едно отношение. Не само като председател на Общинския съвет, а и в човешките взаимоотношения. Имал съм възможност многократно да се убедя в това. И не само аз. Затова смятам, че малко или повече, всички ние, които сме се родили, живеем и работим на територията  на община Несебър, сме научили по нещичко от Димитър Янков-от неговия опит на общинар, общественик и бизнесмен.
Така се получи, че през последните осем години имах възможност да общувам с Янков като редови общински съветник, а в следващия мандат, и като председател на комисията по териториално-селищно устройство. Всички знаем колко висок бе социалният статус на Янков, но той никога не наруши общоприетия принцип за взаимоотношенията председател-съветници: “Пръв между равни”.
Неговата деловитост се проявяваше при разпределението на материалите за работата на комисиите, а и по време на заседанията на местния парламент, където не допускаше политиканстване и празно говорене, което смяташе за алабализъм.
Не само от това можем да се поучим. И не само на мен правеше впечатление, че Янков степенуваше възможното, вероятното и сигурното в решаването на общинските дела. Това също е поучително. Както и съобразяването на средствата за постигането на целите, които си поставяше, като пръв между равни. А и в бизнесделата.
Благодарение на атмосферата, създадена от Митко, местният парламент се превърна в школа на отговорността, а решенията ни като общински съветници придобиха реална тежест. Самите ние като съветници придобихме увереност да действаме и в ежедневния живот много по-решително и отговорно. Днес, не съм общински съветник, а кмет. Янков не е вече между нас. Времето не му стигна за делата, които смяташе да предприеме. Но школовката, наложена от него си остава пословична.

Николай ДИМИТРОВ- общински съветник /1999-2007/, настоящ кмет на Община Несебър

Из “ДИМИТЪР ЯНКОВ In Memoriam”

Публицистичен сборник – второ допълнено издание. Съставител - Максим Момчилов

Първото представяне на книгата”Димитър Янков In memoriam”се състоя в Кристалната зала на култовия ресторантски комплекс “Национал” в Бургас, където Димитър Янков е обичал да се събира с приятели на раздумка. Резюме за книгата пред журналистите от Дружеството на кореспондентите към СБЖ –Бургас поднесе бургаския журналист и публицист Пеньо Костадинов-доктор на философските науки. По-късно книгата бе представена и в Несебър



Справочник
» Община Несебър
» Информация за Несебър
» Културни институции
» Автогари и таксита
» Спешни телефони
» Болници
» Полиция
» Районен съд Несебър


Анкета
Криза: Ще посрещнем ли чуждестранни туристи това лято?

Да
Не
По-скоро да
По-скоро не

Гласувай
[Виж резултатите]