Николай ДИМИТРОВ-кмет на Община Несебър: ЕКОЛОГИЯТА Е ЕДИН ОТ ОСНОВНИТЕ ПРИОРИТЕТИ НА ОБЩИНСКОТО РЪКОВОДСТВО
ИСКА МИ СЕ ОПАЗВАНЕТО НА ОКОЛНАТА СРЕДА ДА СЕ ПРЕВЪРНЕ В НАЧИН НА ЖИВОТ ЗА ПОВЕЧЕ ХОРА
-Г-н Димитров,в какво се изразява водената от общинското ръководство екологична политика на територията на общината?
-Дейностите в сферата на екологията се реализират основно чрез работещите в отдел „Екология” на Община Несебър,но в акциите с екологична тематика се включват и представители на всички слоеве на населението от всички възрасти.
-В какво по-конкретно се проявяват тези дейности?
-За разлика от индивидуалната субективна човешка дейност,която не се нуждае от специално планиране на общинско ниво е по-различно.Чрез отдел „Екология” се разработват проекти,планове,програми и разрешителни режими по опазване на околната среда.След тяхното обявяване и обществено обсъждане те се внасят в съответната постоянна комисия към Общинския съвет и след одобрението им от самия съвет те стават задължителни за всеки жител на общината,а и за тези,които не са жители,но живеят и работят на нейната територия.
-На 31 октомври бе честван Международния ден на Черно море.По какъв начин се изразява грижата към него целогодишно на общинско равнище?
-В отношение нашата грижа като дейност е неразделна част от разработването и реализацията на Морската стратегия и в изпълнение на чл.8, чл.9 и чл.10 от Рамкова директива за морска стратегия/РДМС/ и наредбата за опазване на околната среда в морските води – морски регион „Черно море”.РДМС има за цел постигане на добро екологично състояние в морските води на Европейския съюз /ЕС/ до 2020 г. и опазване на ресурсната база, от която зависят икономическите и социални дейности,свързани с морското пространство.Доброто състояние следва да се постигне чрез разработване и прилагане на стратегия за морските води във всяка страна-членка на EС.Като това състояние се оценява на база 11 качествени дескриптори, като се вземат предвид екологичното състояние,натискът и въздействията върху морските екосистеми.В това отношение общинската екополитика се определя на основата на Наредбата за опазване на околната среда в морските води /НООСМВ, приета с ПМС № 273 от 23.11.2010 г./, чрез която са транспонирани изискванията на РДМС в българското законодателство.
-Прилагането на една такава политика изисква непрекъснат мониторинг на водата,въздуха и почвата на територията на общината и преди всичко на крайморските води.Какво е тяхното състояние?
-Според констатираните показатели състоянието на водата,въздуха и почвата е добро и отговарят на изискуемите стандарти за качество.Полагат се специални грижи за крайбрежните морски води,които чрез ПСОВ Обзор-Бяла и ПСОВ Равда-Несебър-Слънчев бряг-Ахелой се заустват навътре в морето.Следи се за точковите източници на замърсяване.
-Има ли нарушители и от какво естество са нарушенията?
-Да.За съжаление все още се натъкваме на нарушители-физически и юридически лица,които се санкционират по съответната процедура.В тази връзка искам да подчертая,че каквито и да са усилията на общинската администрация за съхраняването на екообстановката на територията на общината,това трябва да бъде дело на цялата общественост.Иска ми се опазването на околната среда да се превърне в начин на живот за все повечехора.
-Съвсем наскоро по инициатива на отдел „Екология” общината се включи в Европейската седмица за намаляване на отпадъците.В какво се изразява политиката на общинското ръководство в конкретно тази сфера-за отпадъците?
-Политиката и дейността в тази сфера е съвсем конкретна.Община Несебър има разработена "Общинска програма за управление на отпадъците 2006 - 2030".Чрез нея се цели: предотвратяване и намаляване на образуването на отпадъците;увеличаване на количествата рециклирани и оползотворени отпадъци;подобряване на организацията по разделяне, временно съхранение, събиране и транспортиране на отпадъците; екологосъобразно обезвреждане на отпадъците;предотвратяване и намаляване на риска от стари замърсявания с отпадъци;правно регулиране на управлението на отпадъците и ускоряване прилагането на законодателството и политиката в областта;осигуряване на достатъчни и надеждни данни за отпадъците;укрепване на административния капацитет за управлението на отпадъците;увеличаване на инвестициите в сектора и прилагане на принципите;“отговорност на производителя” и “замърсителят плаща”;участие на обществеността;управление на специфични потоци отпадъци.
-Какви са резултатите от включването на Общината в инициативата „Европейска седмица за намаляване на отпадъците”,която се състоя в цялата страна под егидата на Янез Поточник-еврокомисар за околната среда?
-Масовите прояви при реализацията на инициативата бяха най-много в Несебър,Свети Влас,Равда и Обзор.Целта бе да се провокира и стимулира поведението на малки и големи за едно по-разумно потребление и по-цивилизовано отношение към отпадъците, които генерираме.
В Деня на отворените врати в отдел „Екология“се първоначално се включиха 50 деца от ОДЗ „Калина Малина“, които участваха активно в подготвената им викторина с въпроси свързани с опазването на околната среда.Учениците от 5 и 6 клас от кръжока по „Опазване на околната среда“ от СОУ „Любен Каравелов“ също бяха сред активните участници в усвояването на практики в борбата със замърсяването и опазването на природата.Те се включиха в импровизираната работилница за изработка на пано от отпадъчни материали. В училището „Св.св. Кирил и Методий”-Свети Влас също бе организиран конкурс за изработване на предмети,облекла и украса от отпадъчни материали като участниците в него бяха отличени с награди от еколога на кметство Свети Влас Диана Шиварова.
По време на информационния ден на Община Несебър Ани Николова-директор на дирекция „Управление на проекти по еврофондове и екология“ разясни ползите от 5-те екологични кампании,организирани от общината през 2013 г., в рамките на които бяха събрани близо 50 тона отпадъци за рециклиране. Презентация на тема: „Внедряване на модела за управление на отпадъците на правителството на Люксембург в български общини“,представи Боян Свиленов.Той запозна аудоторията с 10-те модула на програмата сертифицирана като най-добра практика от Европейската комисия - SuperDrecksKëscht®(SDK).В презентацията обстойно се акцентира на потенциала на разделното събиране и предимствата за икономиката и околната среда от рециклирането на отпадъците.
Завършек на участието в „Европейската седмица за намаляване на отпадъци” в Община Несебър сложи кампанията „Е-рециклирай“,реализацията на която се състоя в селективното събиране на излязло от употреба електрическо и електронно оборудване и негодни за употреба батерии и акумулатори. В специално обособените пунктове за събиране в Несебър,Свети Влас,Обзор и Равда. общото количество на събраните отпадъци е 269 електрически и електронни уреди и 330 луминисцентни лампи. Постигнатата масовост в организирането и провеждането на дейностите по реализацията на инициативата ми вдъхва увереност,че опазването на околната среда е на път да се превърне в начин на живот за все повече хора.
-Кои са актуалните екопроекти по които се работи на настоящия етап?
-Работи се по два проекта с екологична насоченост по Програма за развитие на селските райони 2007-2013 г.Съсвсем скоро беше приключен проектът „Залесяване на 132 дка общински земи в землището на Оризаре”,в рамките на който беше извършена механизирана почвоподготовка,закупуване,транспорт и временно съхранение на посадъчен материал-52 800 броя фиданки от вида „летен дъб“ и залесяване на 132 дка в местност „Оризарски осенак“, землище на Оризаре. По този начин се създадоха нови горски култури върху изсъхнали такива и се изпълни целта на проекта за предотвратяване на ерозията и опустиняването. Вторият проект по програмата, който стартира през 2013 е „Прилагане на ефективни инструменти за превенция на горските пожари в община Несебър“.Целта на проекта е да бъдат предовтратени в максимална степен горските пожари и съответно да се избегнат сериозните щети,които те нанасят върху околната среда. По проекта ще се изградят два броя изкуствени водоизточници, три броя временни наблюдателни противопожарни пунктове /кули/ и закупуване на оборудване за противопожарни депа и защитни средства. Изкуствените водоизточници ще бъдат ситуирани съответно в землището на Свети Влас, м. „Касада Саръгьолджук“ и Несебър, м. „Баира“, като вместимостта на всеки един е 2 х 48м 3. Наблюдателните противопожарни пунктове (кули) ще се изградят в землището на Гюльовца, м.“Курията“,Свети Влас, м.“Касада Саръгьолджук“ и Обзор, м. „Иван Баир“. Продължава работата и по други два проекта на Оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.“: „Събиране, пречистване и отвеждане на пречистените отпадъчни води от агломерация Несебър-Слънчев бряг-Равда“ и „Изграждане на регионална система за управление на отпадъците в регион Бургас“. По време на Националната екоседмица бе отчетен напредъка по изпълнението на първия проект.Ще споделя още веднъж,че всичко върви по план,сроковете се спазват и има съдействие на всички нива от административна гледна точка.Вече е факт и първото разрешение за строеж издадено от Министерството на инвестиционното проектиране за обект: „Разширение и рехабилитация на пречиствателната станция за отпадни води ПОСВ-Равда“.Успешно се извършват строително-монтажни работи по дълбоководното заустване.Вече са положени част от тръбите на морското дъно.Този проект е пилотен и се изпълнява за първи път в България.
-И накрая,един въпрос,извън екологичната тема.Настъпват Коледните и Новогодишните празници.Какви са акцентите от проявите на празничния афиш, организирани от Общината по този повод?
-Нека да останат като изненада до 9 декември,когато ще бъдат обявени при запалването на Коледните светлини на пл.”Жулиета Шишманова”.Позволявам си и аз накрая да честитя в аванс Никулден на всички моряци,рибари,търговци,банкери и занаятчии,живеещи и работещи на територията на общината.
Честит празник и на всички именници!
Интервю на Максим МОМЧИЛОВ