Благой ФИЛИПОВ-председател на Общинския съвет-Несебър: НАЙ-ВАЖНОТО Е ДА ЗАВЪРШИМ ЗАПОЧНАТОТО ОТ НАЧАЛОТО НА МАНДАТА
-Г-н Филипов,какви са измеренията за работата на Общинския съвет през настоящата година,а и за мандата на местния парламент към днешна дата?
-Статистически погледнато измеренията са съвсем конкретни.По правилник заседанията трябва да се провеждат не по-малко от веднъж на два месеца,но на практика се получава другояче.През 2007,след конституирането на Общинския съвет като такъв, са проведени 3 заседания и са взети 91 решения,през 2008 заседанията са 10 с 390 решения,през 2009 заседанията също са 10 като решенията са 374.През настоящата година местния парламент е заседавал 8 пъти и е взел 308 решения,като предстои провеждане на още едно заседание.Общият брой на взетите решения от 31 заседания е 1163.Спирането от областния управител на взето от нас като съветници решение е изключително голяма рядкост,което пък е показател за законосъобразността в дейността на Общинския съвет.
Така че формално погледнато от 2007 година досега са проведени 31 заседания за които има обнародвани протоколи с взети по тях 1163 решения.Ако трябва да бъда още по-точен,в същност заседанията са 32,но по едно от тях,което бе извънредно,няма взети решения.Фактически имаме още едно извънредно заседание,което се проведе пред портата на Стария Несебър на 15 ноември 2010 с една единствена точка,а именно-приемане на декларация във връзка с действията на РДНСК за премахване на незаконни постройки на полуостровната част на града.
Една част от тези решения са свързани с приемане на нови наредби, регламентиращи дейността на общинската администрация,други-с актуализация на действащите наредби,трети-с отменяне на приети наредби,какъвто е случая с Наредба №3-за рекламната дейност и Наредба №17-за предотвратяване и ликвидиране на последствията при бедствия,аварии и наводнения.
-Каква е Вашата лична удовлетвореност,като съветник-председател,т.д.к. пръв между равни, от това което е свършил Общинския съвет в Несебър като законодателен орган?Максималист ли сте или реалист в това отношение?
-Винаги съм си поставял максимални цели,някои от тях са се реализирали.В други случаи реалността ми е показвала,че не съм бил съвсем прав.За мен по-важното е да си извличаш поуки от дейността на Общинския съвет,по време на подготовката за заседания на постоянните му комисии,както и при провеждане на самите му заседания.За мен това е една допълнителна школа.
Има и още нещо,свързано с личната ми удовлетвореност.Това е максималното присъствие на съветниците на проведените заседания,което пък е и един от показателите за тяхната отговорност пред жителите на цялата община.Тяхното ангажирано присъствие при провеждане на заседанията на местния парламент също спада към измеренията за неговата работа.
Интересувал съм от най-новата история на Общинския съвет в Несебър от 1991 насам и знам,че е нямало мандат в който да не се бойкотира дейността на местния парламент,да се искат оставки с политически или личностни мотиви-било на председателя на съвета,било на кмета.Това през последните 3 години,откакто сме избрани,го няма,което пък е показателно,че дейността на общинския съвет като законодателен орган и на кмета като изпълнителен орган в Община Несебър се хармонизира,а в определени моменти се стига и до синхронизация.Това също ми носи лична удовлетвореност.
-Все пак,какво остава недовършено,какво липсва,какво може да се оптимизира в дейността на Общинския съвет в Несебър?
-Аз казах какво ме удовлетворява,но съвсем не смятам местния парламент за идеален.Мисля,че той като орган на местното самоуправление,а и в постоянните комисии,не се упражнява достатъчно контрол по прилагането на действащите наредби,което пък ги прави неефективни в някои случаи.
Всяка от тях може да се допълва и актуализира.В това отношение си позволих да се ангажирам и лично да предложа на колегите си процедура за отпускане на средства за еднократна финансова помощ, веднъж в годината на лица и семейства с постоянен адрес на територията на Община Несебър,които са в затруднено материално положение, за задоволяване инцидентно възникнали здравни, образователни, социални и комунално-битови потребности от жизнено важен характер.
След приемането на тази процедура като решение на 24.01.2008,което стана с единодушно гласуване от общинските съветници,еднократната финансова помощ се отпуска след преценка на доходите на лицата и семействата, имущественото състояние, семейно положение, здравословното състояние,трудовата заетост, а така също и с оглед възможностите на бюджета на общината.Тази процедура по-късно- през 2010 година, се обогати и с отпускане на еднократна помощ по програмата ин-витро за семейни двойки с репродуктивни проблеми.
Ако човек се зачете в протоколите на взетите решения,ще установи,че правилника за работата на общинския съвет и комисиите към него периодично се променя с оглед оптимизиране на неговата дейност.И понеже стана въпрос за общинския бюджет,към който всички сме съпричастни,бих искал да отбележа още нещо.
За разлика от съветниците от предишни мандати,ние като съвет, сме ограничили до максимум,т.н. пътуващи семинари,които струваха майка си и баща си на несебърския данъкоплатец в минали времена.В условия на икономическа и финансова криза сме оптимизирали до максимум състава на персонала,обслужващ
дейността на Общинския съвет,където всеки съвместява и изпълнява по няколко функции.Пак в тази връзка предложих и получих пълната подкрепа на колегите си при гласуването,с което се намали броя на комисиите и техния състав,а оттам се спестиха и разходите за тяхното обезпечаване.
Сигурно има още какво да се желае и с какво да се подобри работата на местния парламент.Практиката го подсказва.Като например това, че трябва да бъде намален състава на общинските съветници,както и в закона за местното самоуправление и местната администрация да се намери вариант за тяхното отзоваване при влезли в сила присъди по време на мандата им.
-Вие бяхте излъчен за председател на Общинския съвет от най-голямата група съветници,тази на МОРЕ,чиято абревиатура означава Местно обединение за разцвет и единство.Как смятате,постигнахте ли целите си,произтичащи от абревиатурата,като коалиция,каквато бяхте,впоследствие превърнала се в партия?
-При отговора на този въпрос искам да уточня,че ние като коалиция получихме най-много гласове от избирателите,но както аз и моите колеги от групата,не се смятаме за богопомазани,а се стремим с дейността си в Общинския съвет да покажем,че сме съветници не само на някои,а на всички избиратели от община Несебър.
Най-синтезирано нашите предизборни цели наистина се съдържат в абревиатурата МОРЕ.Дейността и инициативите ни в Общинския съвет смятам,че са показателни,що се отнася до постигането на единството,като резултат при решаването на един или друг проблем,както в общинския център,така и в съставните селища.В почти всички случаи решенията се вземат с огромно мнозинство,като против гласуват само тези съветници,които олицетворяват корпоративните интереси на скандално известна местна партия.Техният негативизъм в местния парламент,а и извън него,стана пословичен.Но това си е техен проблем,такава е тяхната гледна точка.
Що се отнася до “разцвета” от абревиатурата,тази дума не трябва да се приема буквално.Ние влагаме в нея съдържанието за развитието на общината в различните сфери,както и увеличаване благосъстоянието на нейните жители.В това отношение има какво още да се желае.И както се казва,работим по въпроса.
-Идвате от средите на туристическия бизнес.Преди това не сте се занимавали с политическа дейност.Новото Ви амплоа пречи или помага в ежедневието, успявате ли да съчетавате двете роли?
-Вече имах възможността да споделя,че за мен работата в Общинския съвет е незаменима школа.В началото изпитвах известни трудности,не съм си давал сметка,че ще ми се наложа да понеса толкова голямо натоварване в общинската и обществената сфера.Но постепенно нещата се напаснаха.Аз имам обявен приемен ден за жители на общината,но на практика се получава така,че приемам всеки ден-и в офиса на общинския съвет,и в бизнес офиса и в работно,и в извън работно време.Практически бизнесофисът ми се превърна във втори офис на общинския съвет.Въпреки дефицита на време се стремя да изслушвам всеки и доколкото мога да допринеса за решаване на проблема му в рамките на компетенциите,които имам.
Понякога ми е тежко,но с течение на времето “механизмът” на съвместяването все повече сработва.Не е едно и също да се занимаваш с бизнес и с политика.Но има правила и за двете сфери,които са общовалидни,защото са общочовешки.
Преди време възникна идеята за продуцирането на рекламни туристически клипове за крайбрежните селища на община Несебър за нуждите на туристическия пазар в Полша.Оказа се,че средствата за този вид дейност в общинския бюджет са изчерпани и аз реших изготвянето на този филм да стане за моя сметка.Клиповете за Равда,Несебър,Слънчев бряг,Свети Влас и Обзор вече са факт и се излъчват по един от най-гледаемите канали на полската телевизия.
Наскоро попаднах и на един архитект с 28-годишен стаж в системата на ЮНЕСКО,на който лично съм възложил изготвянето на проект и доклад за реставрация на крепостните стени на Стария Несебър,който ако се окаже приемлив може да бъде обсъден и от Общинския съвет.
Така че когато става въпрос за бизнеса и политиката,мисля,че има случаи в които те не си пречат,а се допълват в името на обществения интерес.
-Кое ще бъде приоритетно в дейността на Общинския съвет през последната година от мандата на общинските съветници?
-Като председател на Общинския съвет ще изтъкна преди всичко един съвсем личен приоритет.Тъй като навлизаме в предизборен период,в който предизборните страсти започнаха по-рано от всякога,да не допусна местния парламент да се превърне в трибуна за политиканстване.Той преди всичко е законодателен орган.
Смятам,че приоритетите и за последната година от мандата ще бъдат тези, произтичащи от приетата от Общинския съвет Програма за стратегическо развитие на община Несебър през периода 2007-2013.
Мисля,че приоритети трябва да бъдат не нови начинания,а завършване на започнато в началото на мандата.Във всяко населено място има какво да се довърши.Какво ще се прави обаче в края на краищата зависи от наличния и бъдещия общински бюджет.А в каква степен ще бъде подкрепено предложеното от общинската администрация ще се разбере по време на предстоящите заседания на местния парламент.
Все пак има две неотложни неща за изтичащия мандат.Асфалтирането на улици и благоустрояването на жк ”Черно море”,което общинската администрация няма как да не направи,и приемането на плана за развитие на Стария Несебър.За първото смятам,че кметът има, и ще има, пълния картбланш на местния парламент.За второто,също.Още повече,че след отправените писма от Общинския съвет до Народното събрание и Министерския съвет във връзка с изготвянето на плана за Стария Несебър се стигна до питане в парламента от народния представител Димитър Бойчев,което предизвика и отговора на министъра на министерството на културата Вежди Рашидов.
И още нещо.Има един приоритет,по който трябва да се работи през цялата година.Това е кандидатстването на Община Несебър за средства по оперативните програми на еврофондовете.И това трябва да се върши с максимална настойчивост.
На осигуряването на финансови средства по тези програми обаче не трябва да се гледа като на самоцел,а като на възможност и за даване на работа на местните хора,а оттам и до увеличаване на трудовата им заетост.
-И накрая, един чисто политически въпрос.МОРЕ не издигна кандидат за кмет на Община Несебър през 2007,ще бъдете ли последователни или ?...
-Всяка партия и коалиция си има стратегия и тактика в една предизборна кампания. Това се отнася и за МОРЕ и нейната политика за местните избори догодина ще се определи от колективния орган,на който предстои заседание.На него ще бъде приета оценка за дейността на общинските ни съветници в местния парламент,и извън него,ще бъде приет анализ на обстановката в общината и едва тогава ще се реши формата на участие в избора на органи за местна власт през 2011.
Интервю на Максим МОМЧИЛОВ