Несебър трябва да остане в списъците на световното културно-историческо наследство под патримониума на ЮНЕСКО. Градът-паметник е един от най-древните в цялата човешка цивилизация и е преживял до днес през хилядолетията, за да ни остави следата на много минали епохи, поколения и култури. Старият град е голямо богатство не само за местните жители, но също за целия български народ и за света.
Община Несебър категорично се дистанцира и разграничава от започналия вандализъм срещу архитектурните паметници, какъвто са подпалените с автомобилни гуми крепостни стени на древна Месамбрия. Тези стени, които са преживели превратностите на хилядолетията, днес са непоправимо увредени от група лица, които по недопустим начин извратиха недоволството на местните хора. Подпалването на каменните стени е варваризъм, който не може да се побере в съзнанието на нормален човек! Това е действие, което в никакъв случай не може да защити интересите на гражданите. Напротив – унищожаването и увреждането на паметниците, които не принадлежат единствено на нас, а на цялата световна култура, е съзнателен акт, целящ хаос и конфликти. Това работи изключително във вреда на града ни, пред цялата българска и международна общност. Подпалването на крепостта на Месамбрия може да бъде сравнено по своята диващина, единствено с унищожаването на културни паметници от талибаните и ислямските фундаменталисти в Афганистан.
Ние не можем да се примирим с подобни действия. Сигурни сме, че изразяваме и мнението на огромното болшинство, както от жителите на Несебър, така и на всички българи. Искаме да заявим категорично, че НЕСЕБЪР НЕ Е ГРАД НА ВАРВАРИ И ПРЕСТЪПНИЦИ. Подобно криминално престъпление трябва категорично да бъде осъдено! Призоваваме органите на МВР да разкрият час по-скоро извършителите на този нечовешки погром над архитектурните забележителности, които милиони хора от цял свят идват специално да посетят.
Разтревожени сме от тенденцията, протестите на жители на Несебър срещу действия по отстраняване на незаконно строителство да бъдат използвани за политически интереси и да бъдат съзнателно насочвани в деструктивизъм, гражданско неподчинение и създаване на напрежение. В специално предишно изявление заявихме, че не подкрепяме разрушаване в навечерието на зимата, но предупредихме жителите на Несебър да не се подават на политически провокации и спекулации, които само могат да навредят на техните интереси. За съжаление, определени лица от частно-корпоративни “политически” партии използваха ситуацията, за да злоупотребят с нещастието на хората и да ги насочат към саботажни действия и криминални престъпления.
Подпалването на Стария Несебър е съпроводено и с организирането на “подписка за отпадането на града от ЮНЕСКО”! Снощи бяха свалени и смачкани знамената на Стария град от пилоните! Поруган е дори националния трибагреник, който е обърнат обратно, като символ на война! Знаем, че това се прави от една група партийни активисти, които са известни на всички. Те достатъчно добре са запечатали лицата си пред камерите, защото са едни и същи с агитката на скорошния митинг пред общината под надслов: “Загрижени за настоящето и бъдещето на Несебър”. Ако това са “загрижените” за настоящето и бъдещето на Несебър политически варвари, то тогава цялото общество действително трябва да се загрижи най-после какво се случва в тази община!
Подобна самоубийствена политика едва ли може да се квалифицира другояче, освен като пагубна за Несебър, за интересите на всички местни жители, за интересите на българския туризъм въобще и за цялостния имидж на България пред света. Чрез тези свои инициативи, определени политически активисти в Несебър окончателно разкриха истинския си облик и цели. А те са: “на всяка цена”, с цената на лъжи, спекулации, манипулации, на сваляне и поругаване на знамена и дори на разрушаването на културно-историческото наследство, да се предизвиква граждански конфликт и в общината да бъде насаждан хаос. Нищо градивно не произлиза от тези среди, за които преди няколко дни дори “пророкувахме”, че търсят “Херостратова” изява, чрез която да им се даде възможност да изпъкнат и да се изявяват медийно. Жалко е, че определени, “медии”, щедро предоставят трибуна именно на подобни субекти, с което обслужват техните криминални действия и цели, но отговорността за това остава на съвестта им.
По този начин медиите целенасочено съдействат за разпалването на все по-голям конфликт, който се използва от олигархично-криминален кръг, целящ провал на започналите реформи за въвеждането на върховенството на законите в Несебърска община. Нещо, което до този момент отсъстваше в продължение на десетилетия и идеално обслужваше тези хора и среди, за които Несебър и Слънчев бряг бяха огромен “донор” за лично облагодетелстване, с цената на обществено богатство, незаконно строителство и разполагане с обществените ресурси, като с бащиния.
Странно е, как най-потърпевшите хора, чиито надстройки предстои да бъдат премахнати, проявяват разбиране и гражданска съвест и разбраха принципната ситуация, а за тяхна сметка някой друг използва случая, като повод да пали, да руши и да призовава към война. Кой ще спечели от това? Кой би имал най-малка полза от подобен развой на ситуацията в Несебър, когато архитектурните паметници ще бъдат увредени, а полицаи ще влязат, за да въвеждат ред? Нима би могло в подобно положение да се води въобще диалог с властите и правителството за разрешаване на задълбочаващите се проблеми за жителите на Стария град!? Нима изваждането на Несебър от списъка на ЮНЕСКО, както се опитват да внушават някой набедени политически активисти, би имало положителен ефект?! Дори, в най-лошия случай, тези хора да постигнат целта си и да провалят Несебър в ЮНЕСКО, до какво ще доведе това? На несебърлии се обещава, че ако Несебър отпадне от ЮНЕСКО, всеки ще може да строи колкото иска в Стария град! Подобни цинични манипулации единствено въвеждат хората в заблуждение и замъгляване на съзнанието.
Статуквото на Несебър, като град-паметник и цялостен архитектурен ансамбъл е дадено от българската държава. По своя статут, Несебър е подобен на селища като Копривщица, Жеравна, Боженци... От тази гледна точка, изискванията спрямо поддържането и състоянието на къщите и паметниците в града ще се запази, независимо от членството в ЮНЕСКО. Правилата на строителство, живот и дейност в Стария град не са определени от ЮНЕСКО, а от държавата, на чиято територия се намира Несебър – България и те ще останат такива завинаги. Прилагането на закона за града-паметник няма алтернатива и макар и закъсняло е налице. Няма алтернатива и бъдещото развитие на България, като една демократична, законова и модерна държава по европейски модел.
Членството на Несебър, или който и да било друг обект в ЮНЕСКО се дава по заслуга, то е чест и струва много усилия и средства за поколения местни граждани и на целия български народ. Да бъдеш под патримониума на ЮНЕСКО, означава признание за значимост, за ценност, то се дава като награда и като отличителен белег, а не като задължителни условия и закони. Тях ги определя и ще ги определя държавата и никой не може да ги измени, или заобиколи. Нечленството в ЮНЕСКО няма да промени това. Много български селища не са член на ЮНЕСКО, но режимът за строителство и човешка дейност в тях се прилагат много по-строго и стриктно, отколкото в Несебър. Излишно е да се правят погрешни заключения, или илюзии от гражданите в това отношение. Отпадането от ЮНЕСКО би нанесло само черно петно за Несебър и за България. Реално това ще отпише Несебър от световните каталози на културно-историческите паметници, ще предизвика огромен отлив на и без това намаляващия туристически интерес към града и ще бъде практически един голям провал с плачевни резултати в бъдеще.
Естествено най-потърпевши ще бъдат отново местните жители, чийто основен поминък е именно туризмът. В цял свят хората, общините и правителствата се борят да вкарат свои обекти в списъците на ЮНЕСКО, дават луди пари за кампании, защото самото присъствие на даден обект в световния патримониум е огромна реклама, страхотен престиж и води до голям и постоянен интерес. Как би могъл да се развива успешно и дълготрайно алтернативен културен, поклоннически и скъп туризъм, ако Несебър отпадне от списъците на ЮНЕСКО, ако Несебър умишлено унищожи своето наследено от столетия богатство? Нали именно това е основата на стойността на Несебър, като туристическа дестинация и като източник на гордост за цяла България. Къде по света, освен в най-дивите и неразвити азиатски държави се рушат и се развалят археологически и исторически паметници?!
Община Несебър пое като свой приоритет да запази Несебър в авторитетния патримониум на ЮНЕСКО към ООН. Несебър се присъедини и като община-член към Организацията на световните градове – Общности на нациите за мир към ООН. Несебър изигра голяма роля, за пръв път световната организация ЮНЕСКО да бъде оглавена от българка. Общината разработи възпитателно-патриотичната програма за младите хора: “Аз живея в Несебър”, за да знаят, че това да обитаваш един град – паметник означава не само права и благосъстояние, но и огромни задължения и морал на мисленето и поведението.
НЕСЕБЪР ЩЕ ДОКАЖЕ, ЧЕ НЕ Е ГРАД НА ЛУМПЕНИ И БАНДИТИ, А ГРАД НА БЛАГОРОДНИ, ОТГОВОРНИ И ДОСТОЙНИ ХОРА.
Публикувана на 17 Nov 2010 от Пресцентър община Несебър