Николай ДИМИТРОВ- кмет на Община Несебър:
ВЪПРЕКИ КРИЗАТА ЗАПАЗВАМЕ СОЦИАЛНАТА НАСОЧЕНОСТ НА БЮДЖЕТА
Общината кандидатства с проекти за над 34 милиона лева
-Г-н Димитров,и за туризма е валидна поговорката,че пилците се броят наесен,но и изтичането на първото полугодие е повод за отчет и равносметка.Какво е изпълнението на приходно-разходната част на бюджета на Община Несебър към 30 юни?
-С уточнението,че данните са непълни,за разлика от същия период на м.г.,когато имахме преизпълнение на приходната част,през настоящата събираемостта е около 12 % по-ниска.И при това положение,ще продължа отговора си в стила на поговорките, всеки се простира според чергата си.
-С какво ще обясните по-ниската събираемост?
-Аз,като орган на изпълнителната власт в Община Несебър,Общинският съвет и работещите в общинската администрация си даваме сметка,че хората от общината няма как да останат изолирани от последиците на глобалната икономическа и финансова криза.При тези условия джобът на всеки е повече или по-малко празен,а оттам и харчовете намаляват.По-малкото приходи обаче водят не само до по-малко харчове,но и до трудности в плащането на едни или други данъци и местни такси.
Давайки си сметка за това,ние като общинско ръководство решихме да намалим таксата битови отпадъци за живеещите във всички съставни селища на общината с 10 %.Което на практика означава около 800 000 лв по-малко в общинската хазна.Въпреки това,на този етап все още се чувстват трудности при изпълнението на приходната част на общинския бюджет.
Все пак,надявам се,както и през минали години,през третото тримесечие,изоставането да бъде наваксанои, ако не стигнем преизпълнение,то да постигнем изпълнението на бюджета така,както сме го планирали.
-Правителството обаче вече обяви намерението си за актуализация на бюджета,което може да доведе до съкръщения на разходите в щата и бюджета за общините,а оттам и до неизпълнение на строителните и капиталовите им програми.Макар че все още не е оповестено крайно решение се говори за орязване бюджетите в рамките на 10-15 %,което на практика ще е 20-30 %,тъй като бюджетите са предварително занижени.В каква степен ще се отрази това на хората живеещи и работещи в община Несебър?
-Ние сме от малкото общини в България,които без да сме в идеално финансово-икономическо състояние се справяме със собствени средства,без да сме толкова зависими като останалите,за които парите от републиканския бюджет са въпрос на оцеляване.Средствата по бюджета,който имаме на този етап ни позволяват обезпечаване на всички дейности,необходими за функциониране на общинската администрация във всички съставни селища.Така че не смятам да прилагам съкръщения.Още повече,че в случая става въпрос за човешки ресурси с натрупан административен капацитет в Несебър и съставните селища на общината.
-Една от възможностите за компенсиране на последиците от глобалната икономическа и финансова криза,след която със сигурност ще последва и рецесия, е осигуряване на средства по проекти от оперативните програми на Европейския съюз.Какви са предприетите действия в това отношение от общинското ръководство?
-Това наистина е една възможност,но тя не във всеки случай е гарантирана.Просто защото и в тази сфера има проблеми по усвояването на средствата по тези програми.А иначе,кандидатстването и привличавето на средства от оперативните програми на Европейския съюз е един от приоритетите,който аз обявих като основен в изборната си кампания и заедно с екипа с който работим в общинската администрация се стремим да следваме неотклонно.
Кандидатстването ни е в съответствие със стратегическия план за развитие на Община Несебър 2007-2013,а средствата са на стойност от 34 011 293 лв.И друг път е ставало въпрос,кандидатстването на средства по европейските програми не е еднократно действие,а процес за който е необходимо съответното съфинансиране.Община Несебър може да си го позволи.Още повече,че това й е приоритет.По-конкретно кандидатстването по европейски проекти и оперативни програми през 2010 е както следва:
Програма за развитие на селските райони 2007-2013 г.
Интегриран воден проект с. Гюльовца – 6 000 000 лв.
Програма за трансгранично сътрудничество България – Турция
Демонстрационен център на занаятите – 1 200 000 лв.
Регионално развитие 2007-2013 г.
Енергийна ефективност образователна инфраструктура – 1 000 000 лв.
Програма „Развитие на човешките ресурси” 2007-2013 г.
„Домашен помощник и социален асистент” – 199 950 лв.
Програма „Административен капацитет”
„Човешки ресурси” - 191 343 лв.
От години най-мащабният проект за Община Несебър е,и си остава, Пречиствателната станция за отпадни води Слънчев бряг-Несебър с капацитет за 250 000 жители.Идейното и техническото му проектиране е на стойност 2 074 106 лв,а срокът за приключване-12.07.2010.
-Тези средства могат да компенсират дефицита,но все пак те ще бъдат усвоявани в бъдеще време.Какво се прави днес?
-Една част от тях вече се усвояват.Въпреки кризата строителната програма се изпълнява по план,запазва се и се разширява социалната насоченост на бюджета.И през настоящата година за всяко новородено се запазва привилегията семейството да получи по 2000 лв.Периодично по предложение на общинската администрация с решение на Общинския съвет се отпускат средства под формата на еднократна помощ за хора в затруднено социално положение и тежко здравословно състояние.С промяна в наредбата в бюджета са планирани средства и за жени-жителки на общината,които са включени в програмата “Ин витро”.
Обезпечени във всяко едно отношение са детските градини във всички съставни селища на общината.Съвсем наскоро по случай Междунордния ден на детето бяха открити две нови детски площадки.Едната в Равда,а другата,която е с фитнес уреди-в Южния парк на Несебър.И в Обзор,след Несебър и Свети Влас,по случай Празника на града-Еньовден бе открита нова детска млечна кухня.Продължаваме стимулирането със стипендии ученолюбивите ученици. Започнахме строителството на физкултурен салон в Тънково,на комплексна административна сграда в Кошарица,на Здравна къща в Свети Влас.Пред откриване сме на помощните футболни терени на стадиона,които са напълно изградени.В Равда, съвместно с В и К-Бургас сме на път да решим окончателно проблема с колекторите, отвеждащи отпадните води от Слънчев бряг и Несебър.
-Туристическият сезон в Несебър по традиция беше открит на 11 май,на 21 май съвместно със Съюза на собствениците,бе открит официално и сезона в кк”Слънчев бряг”.Какво е усещането за неговата “пулсация” от ръководството на Община Несебър?
-Ръководството на Общината не от днес и не от вчера винаги си е давало сметка,че основният преобладаващ поминък за нашето населениет е туризма.Ето защо подготовката за всеки сезон зопочва с приключването на предходния.В края на м.г. бяха планирани участията на представители на Общината на най-големите туристически изложения у нас и в чужбина,където бяха осъществени масирани рекламни кампании за Несебър като туристическа дестинация.Както и през м.г. ще продължи линията за реализация на поклоническия туризъм.Посещението на вселенския партриарх е показателно в това отношение.Увеличават сключените бракове от чужденци,както и от младоженци извън несебърската община,които избират за сватбените си тържества заведения в Несебър.Все повече стават организираните прояви на конгресен туризъм с международно участие.
Още преди началото на астрономическото лято на територията на общината се състояха две фестивални прояви с над 3 500 участници.По традиция пред заинтересованите институции с участието на дипломатически представители от страни откъдето пристигат най-много чуждестранни туристи в началото на м.май бе представена готовността на дестинацията за лято 2010.По инициатива на общинското ръководство на журналистически рейд бяха журналисти от най-тиражните медии в Сърбия пред които Несебър бе представен като туристически продукт.
Градът ни е обект на интерес на посланици и дипломатически представители,които го избират като дестинация за своята лятна почивка.
Както и през м.г. пристигащите с личните си МПС туристи ще се ориентират за свободните паркоместа от електронни табла по основните входни улици на града.
На паркинга стария град бяха и изградени пуснати в експлоатация рампи за придвижване на инвалиди.
В Археологическия музей бе въведена услугата мобилен екскурзовод и изложени изключително ценни находки,придобити при археологическите разкопки в Некропола на Несебър.
За първи път през това лято велопартрули ще бдят за сигурността и спокойствието на гражданитекакто в старата,така и в новата част на града.
Надявам се всичко това,заедно с облекчения визов режим за туристи от западните ни съседи и за граждани от руската федерация, да доведе до по-силна пулсация на сезона Лято 2010.
-Второто полугодие е шестото от мандата Ви като кмет.Какво оттук-нататък?
-Докрая на този мандат,както и досега, с екипа с който работим ще продължим да се придържаме към изпълнение на стратегията за развитие на общината за периода 2007-2013.Надявам се както и досега усилията ни да получават подкрепа от общинските съветници.В условията на продължаваща икономическа стагнация ни предстои преосмиляне на някои от обявените приоритети.Специално за тази година приоритетната ни политика е екологията.Обявихме я за приоритетна във всички сфери,защото смятаме,че чрез нейната реализация може да се съхрани основния патенциал на региона не само като туристическа дестинация,а и като база за надграждане на други бизнес активности, което пък ще доведе до увеличаване на трудовата заетост.
Интервю на Максим МОМЧИЛОВ